Menü Kapat

Büyük Nutuk ve Bedii Yazıcı

Cem Ertuğrul’un kayıtlarına göre 2 Mart 1934 ve 5 Temmuz 1936 tarihleri arasında 19 resmî maçta Fenerbahçe kalesini koruyan ve 1950’lerde kısa bir süre Fenerbahçe Başkanlığı da yapan Bedii Yazıcı, 1997 yılında aramızdan ayrıldı. Tabii hemen aklınıza “Büyük Nutuk ve Bedii Yazıcı arasında ne gibi bir ilişki var?” sorusu gelecek… Ama önce bir paragraf futbol…

Fenerbahçe’nin ikinci Türkiye şampiyonluğu olan 1934-1935 Türkiye Futbol Birinciliği maçlarına giden yolda, İstanbul Ligi’nin ilk dört maçında (Süleymaniye, Beykoz, İstanbulspor, Vefa) forma giyen Bedii Yazıcı, aynı sezonun sonunda, İstanbul Ligi finalinde Galatasaray’a karşı da iki maç üst üste kaleye geçmiş ve gol yemeyerek Fenerbahçe’yi İstanbul şampiyonluğuna taşımıştı.

Hayatının en önemli çalışması ise, 1995’de biten Nutuk çevirisiydi. Önsözünü aşağıdaki gibi yazdığı o muhteşem eseri, bu önemli günde sizlerle paylaşmak ve “burada” kayıt altına almak istedik.

23 Nisan kutlu olsun.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Büyük Nutuk ve Bedii Yazıcı Giriş Yazısı

Uzun yıllardır, kanımca tüm Türk tarihinin en önemli yapıtı olan Nutuk’u yeni kuşakların anlayacağı bir Türkçe ile yayınlatmayı arzulamaktayım. Bu amaçla, uzun ve yorucu bir çalışma sonucunda, bir yanda Ulu Atatürk’ün özgün ve tam metni diğer yanda da benim çevirimle bu belgeyi hazırladım. Çevirinin sonunda önemli sağlık sorunlarıyla karşılaştım. Yapıtın buna karşın tamamlanabilmiş olması; Atatürk’e içten bağlılığımın, hiç eksilmeyen ulusal görev coşkumun sonucudur.

Eminim ki, yapıt, bugüne dek yapılmış diğer çevirilerden biraz daha değişik bir biçimde okurlara Ata’mızın gerçekten ne demek istediğini anlatacaktır.

Bedii Yazıcı, Moda, Şubat 1995

Büyük Nutuk ve Bedii Yazıcı
Bedii Yazıcı Fenerbahçe kalesinde…

Bir Cevap Yazın