65. Ölüm Yıldönümünde Kurucumuz Enver Yetiker

Fenerbahçe’nin ilk tarihçesi, 1913 yılında yazıldı. Orada adı geçen ilk kişi Enver Yetiker’di. St. Joseph Lisesi’ndeki öğrencilerini, Fenerbahçe’ye götürdü. Kulüp böyle güçlendi. Milli Mücadeledeki hizmetlerinden ötürü İstiklâl Madalyası ile ödüllendirildi.

17 Mayıs 1955 tarihinde hayatını kaybetti. Ertesi gün Cumhuriyet gazetesinin üçüncü sayfasında yayınlanan haberde şöyle yazıyordu :

(1) Numaralı Fenerbahçeli Dün Vefat Etti
Teesürle haber aldığımıza göre, Fenerbahçe kulübünün müessislerinden ve (1) numaralı aza Enver Yetiker dün akşam vefat etmiştir. Rüsümat müfettişliğinden emekliye ayrılmış bulunan Enver Yetiker, İstiklâl Savaşı’nda büyük yararlıklar göstermiş ve İstiklâl madalyası ile taltif edildiği gibi Atatürk’ün bizzat yazdığı bir mektupla tebrik olunmak şerefine de erişmiştir. Merhumun cenazesi bugün öğle namazını müteakip Kızıltoprak’taki Zühtüpaşa Camii’nden kaldırılacaktır. Fenerbahçe Kulübü, üyelerini (1) numaralı azasının cenaze merasimine davet etmektedir.

İki gün sonra, 20 Mayıs 1955’de Rüştü Dağlaroğlu yine Cumhuriyet gazetesinde “Muallim Enver Bey” başlıklı bir yazı yazacak ve şöyle diyecekti:
“İki gün önce sonsuz bir huşu içinde toprağa tevdi olunan Enver Bey, Sirkeci Gümrük Müdürü iken vatanperverliğin şahikasına da çıkmış, alnına dayanan düşman tabancalarına rağmen İstiklâl mücahitlerine günde 20 sandık cephane sevkinden asla geri kalmamıştır. Onun muska gibi sinesinde sakladığı “Mustafa Kemal” imzalı bir takdirname ve kazandığı İstiklâl madalyası, Fenerbahçe kulübünün kurucusu olmak vasfıyla beraber bir Türk için hayatta tasavvur olunabilecek en büyük şerefi teşkil ederler. Fenerbahçe Kulübü büyük ve muhterem kurucusu ve “1” numaralı üyesini artık kaybetmiş bulunuyor! Fakat “Muallim Enver Bey” daima sağdır ve Türk sporu yaşadıkça ruhu da şaddır”

Bugün Enver Bey’in Fenerbahçe Tüzüğü‘nde ismi mevcut, evet… Ama ne müzede bir resmi, ne de defterde kayıtlı bir üye numarası var. Diğer kurucular gibi..

Orhan Veli’den “acemi işi” apartacak olursak…
Kendileri gitti, isimleri bile kalmadı yâdigar.
Yalnız şu beyit kaldı bütün halkın kalbinde alın terleriyle
Türk’ün kalbi sende atar! Yaşa Fenerbahçe!

Nur içinde yat, Enver Hoca…

Bir Cevap Yazın