Menü Kapat

Biz Çok Güçlü Olduk, Bir-İki Arkadaş Size Geçsin

Bundan tam 81 yıl önce, 23 Mayıs 1939 tarihinde Fenerbahçe ve Süleymaniye takımları özel İstanbul Şildi maçı için karşı karşıya geldiler. Maç 9-0 gibi enteresan bir skora ve skordan da enteresan bir ikinci yarıya sahne oldu. Birçok gazetenin, daha önemli maçlar olduğu için küçük bir bölüm ayırdığı (ve bazılarının skordan başka detayları uydurduğu) maçın en geniş hikayesini “Haber-Akşam Postası” gazetesi aktarmıştı. Keyifli okumalar…


Şild turnuvasının finali dün Kadıköyü’nde Fenerbahçe Stadı’nda Fenerbahçe ve Süleymaniye takımları arasında yapıldı.

Az bir seyirci kütlesi önünde oynanan bu maça Fenerbahçe şu kadro ile çıkmıştır.

Hüsamettin, Simon, Lebip, Muzaffer, Esat, Haldun, Niyazi, Yaşar, Fikret, Rebii, Basri

Süleymaniyeliler de birinci takım kadrolarını tamamen getiremediklerinden on kişi ile oynamak mecburiyetinde kalmışlardır:

Halid, Hüseyin, Süreyya, Faruk, İbrajhim, Sabri, Süleyman, Rauf, Raif, Seyfi

Hakem İzzet Muhittin Apak

Oyuna başlar başlamaz Fenerliler hakimiyeti aldılar. Süleymaniyeliler noksan ve zayıf kadrolarına rağmen canla başla oynuyorlar. Mamafih Fenerliler üstünlüklerini üst üste yapılan sayılarla tespit ettiler. Bu arada Süleymaniyeliler, Fener aleyhine verilen bir penaltı cezasını iki defa tekrar ettirildiği halde sayı yapamadılar. Birinci devre nihayetlendiği zaman Fenerbahçe 9-0 galip vaziyetteydi.

Sayıları sırasıyla şu oyuncular kaydettiler :

Basri, Fikret, Yaşar, Esat, Niyazi, Niyazi, Yaşar, Fikret

Süleymaniyeliler bu zayıf kadro ile ikinci devrede oyuna devam imkanı görmediklerinden hükmen mağlubiyeti kabul ettiler ve sahaya çıkmadılar. Bundan sonra ise, takımları bazı Fenerli oyuncularla takviye edildi ve müsabaka dostane bir karşılaşma ve bir antrenman şeklinde 40 dakika daha devam etti.

Bir Cevap Yazın