Menü Kapat

Futbol ve Çim Hokeyi

“İkisinin birbiriyle ne alakası var?” diyeceksiniz… Haklısınız… Fakat resimleri görünce, bu işlere biraz meraklıysanız, siz de büyüleneceksiniz. İstanbul’da futbol ve çim hokeyi, bir zamanlar birlikte oynanan iki popüler spordu. Her ne kadar buradaki resimler farklı zaman aralıklarına ait olsa da…

Basel Üniversitesi’nin “1920’lerde ve 1930’larda Türk ve Yugoslav Şehirlerinde Gündelik Yaşama Görsel Bir Yaklaşım” isimli projesinde, dört tane harika fotoğrafa denk geldik.

Birinci fotoğraf, Cengiz Kahraman koleksiyonundan, 1925 senesinde çekilmiş bir çim hokeyi maçının resmi. Mekan Anadolu Hisarı olarak belirtilmiş.

İkinci fotoğraf (yine Cengiz Kahraman’dan) bu defa Fenerbahçe Stadı‘nın o müthiş binasını da kadraja almış. Yılın 1933 olduğu söyleniyor..

Üçüncü ve dördüncü resimler ise bu defa Yapı Kredi Arşivi’nden… Fotoğrafları çeken ya Namık Görgüç ya da Selahattin Giz. Bunlar da 30 Kasım 1934 tarihinde oynanan ve 0-0 berabere sonuçlanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında, Taksim Stadı’nın tribünleri.

Meraklıları muhteşem detaylarla baş başa bırakalım…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Futbol ve Çim Hokeyi Fotoğrafları

1 Comment

Bir Cevap Yazın