Menü Kapat

Millî Futbolcu, Veteriner, Milletvekili, Asker ve Vatansever… Zeki Rıza Sporel.

Teknolojik imkanlar arttıkça, bilgiye ulaşmak daha kolay hale geldi. Fakat bilgi var, bilgi var! Kimi google araması ile ilk ulaştıklarına inanır, kimi de “Bu bana yetmez” deyip, derine iner.

Adına “kulüpçülük” denen şey, bizim ülkemizde kocaman bir “kulaktan dolma bilgi” çöplüğünde yapıldığı için taraftarların çoğu, ilk örnekte olduğu gibi kolaycı… Eften püften konularda bunun bir sakıncası yok. Fakat tarihe iz bırakmış insanları ve onların emek verdiği kulüpleri yaftalayan “çok bilmişler”in verdiği zarar çok büyük.

Bugün konumuz Zeki Rıza Sporel… Türkiye çok partili sisteme geçtikten sonra, 1946 yılında yapılan seçimlerde milletvekili seçilen ve mebusluğu reddedilen, Fenerbahçe’nin bu “tarihteki en büyük golcüsü” için koca koca adamların atmadığı iftira kalmadı.

6 Aralık 1946 tarihinde yayınlanan T.B.M.M. Tutanak Dergisi‘nde “İstanbul Milletvekilliğine seçilen Zeki Rıza Sporel’in seçim tutanağı hakkında Tutanakları İnceleme Komisyonu Raporu” altında yazılanları aldılar, yarım yamalak kullanarak atıp tuttular.

İlerleyen yıllarda, yapılan seçimlerde Meclis’e girmesi, hatta Milli Mücadele kahramanlarıyla beraber, aynı komisyonlarda çalışması bu insanlara “Yahu biz ne diyoruz?” dedirtmedi. Tamamen deli saçması olan iftiralarına devam ettiler… Türkiye’de her kulüpte olduğu gibi, Fenerbahçe’de de kurumsal hafıza son 50 senedir doğru düzgün bir kurum kimliği çıkartmadığı için, bu insanlar ortamı boş buldular ve salladılar da salladılar.

Ama bugün artık o dönem bitiyor! Artık Zeki Rıza Sporel’e daha fazla iftira atamayacaklar.

Yukarıdaki T.B.M.M. tutanak dergisinde Zeki Rıza Sporel hakkında konuşan, Fikret Yüzatlı ile Ahmet Atman’a inanmamış olabilirsiniz. Ama devlette hiçbir şey kaybolmaz ve unutulmaz… Bakalım aşağıdaki evraka imza atan insana inanmamazlık edebilecek misiniz? Bakalım aranızda “Bilmeden atmıştır!” diyecek biri çıkacak mı?

Bir Cevap Yazın