Menü Kapat

Samsun’da Atılan Şampiyonluk Turu

1996’dan 2001’e kadar geçen süre Fenerbahçeliler için çok zordu… Dört senedir bir türlü gelmeyen zaferden sonra Samsun’da atılan şampiyonluk turu milyonların yüzünü güldürdü. Tapfereritter yazıyor!

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


26 Mayıs 2001

Bir korku filmi gibi adeta.. 

Ligin son haftasına üç puan ve +3 averaj farkıyla önde giren Fenerbahçe deplasmanda Samsunspor karşısında 1-0 mağlup durumda. Golü bir sonraki sezon sarı-lacivertli formayı giyecek olan Ali Akdeniz atmış. Mücadele kora kor..

Takipçi Galatasaray ise İstanbul’da rahat. Trabzonspor karşısında 44. dakikada 3-0 öne geçmiş. 

Fenerbahçe Samsunspor kalesini önce (4-3’lük Gaziantepspor maçının kahramanı) Hırvat Milan Rapaiç’le yokluyor. Sol ayağın falsolu frikiğine kaleci Selahattin Gökser Gençer kımıldayamıyor bile. Top doksana yakın gidiyor ama direği yalayarak auta çıkıyor.

Ardından aynı noktadan bir başka serbest vuruş. Bu sefer topun gerisinde (bir hafta önce oyuna girerek Bursaspor’a karşı harika bir makas vuruşuyla galibiyet golünü atan) bir başka solak İsrailli Haim Revivo. 

Rapaiç’in vuruşunun benzeri ama biraz daha aşağıya.. Samsunspor kalecisi barajın arkasında yine çaresiz. Skor artık 1-1 ve artık “karada ölüm yok”. Zira, 1 puan bile şampiyonluk için yeterli. Kulaklar artık İstanbul’da değil. 

Fenerbahçe’yi rahatlatan gol ise 69. dakikada geliyor. Yusuf Şimşek atağın yönünü Fenerbahçe’nin güçlü kanadı sol tarafa çeviriyor ve ceza alanına doğru deparına başlıyor. Ali Güneş topu Milan Rapajiç’e aktarıyor. Onun önce Ganalı Stephen Baidoo’ya bir bacakarası çalımı yapıyor, ardından ise kesme bir orta. Yusuf Şimşek tam olması gereken yerde. Kafayla golü atıyor. 

Uzatma dakikalarında ise herkes sarmaş dolaş şampiyonluk şarkıları söylerken Fenerbahçe’nin Ganalısı (bir sezon önce Ali Sami Yen’deki 1-0’lık Galatasaray galibiyetinin kahramanı) Samuel Johnson’ın nefesi maça başlarkenki gibi. Presle kaptığı top Haim Revivo’nun ikinci golünü yaratıyor. Fenerbahçe “averajı bile kaptırmam” diyor.

3-1’lik galibiyetle Fenerbahçe 23. Türkiye şampiyonluğunu kutluyor. Ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama’nın 1992 yılında “Tarihin sonu”nu ilan etmesi misali, dört yıl üst üste şampiyonlukla birlikte UEFA Kupası’nı kazanan ezeli rakibin “rekabetin” ve “Türk futbol tarihinin sonu”nun geldiğini iddia ettiği dönemde, Fenerbahçe yeni milenyumda da tarihi kendisinin yazacağını ilan ediyor.

Gazetelerde “Efsane geri döndü” manşetleriyle.  

Tapfereritter / Samsun’da Atılan Şampiyonluk Turu

Bir Cevap Yazın