Menü Kapat

Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü

Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü

Fenerbahçe, 19 Haziran 1938 tarihinde 30. kuruluş yıldönümü törenlerini yaptı. Yunanistan’dan gelen Panathinaikos-AEK karmasıyla, 10.000 kişinin önünde yapılan maçı Fenerbahçe kazanmış, maçtan önce yapılan merasim 10.000 kişilik seyirci kitlesini yıllardır olduğu gibi coşku içinde bırakıştı. Ama bu merasim aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile son kuruluş yıldönümü olacak, bundan sonraki törenlere Fenerbahçeliler hep buruk çıkacaklardı. Detayları dönemin gazetelerinden okuyalım.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü Fotoğrafları

Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü
20 Haziran 1938 tarihli Tan gazetesinden

Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü
20 Haziran 1938 tarihli Cumhuriyet gazetesinden

Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü
20 Haziran 1938 tarihli Cumhuriyet gazetesinden

Atatürk ile Son Kuruluş Yıldönümü
20 Haziran 1938 tarihli Yeni Sabah gazetesinden

20 Haziran 1938 tarihli Son Posta gazetesinden

20 Haziran 1938 tarihli Tan gazetesinden

Büyük Merasim ve Mahşerî Kalabalık

Fenerbahçeliler, otuzuncu yıldönümlerini dün Kadıköyü’ndeki stadlarında büyük bir merasimle kutlulamışlardır.

Saat 16’ya kadar devam eden mahşerî akın Fener stadını doldurmuştu. Merasimin başlamasına daha yarım saat varken stadda ufak bir yer kalmamıştı. Fenerbahçe Stadı’ndaki dünkü seyirci miktarı on iki bin olarak tahmin edilebilir.

Saat 16’da geçit resmi yapacak olan 120 genç, önde askeri bando olduğu halde sıra ile denizciler, atletler, birinci futbol takımı ve diğer futbol takımları stadın sol taraftaki kapısından stadı dolduran halkın sürekli alkışları arasında sahaya girdiler. Bandonun arkasında iki gencin taşıdığı muazzam bir çelenk göze çarpıyordu. Kafile muntazam bir yürüyüşle ve on binlerce kişinin devamlı alkışları arasında stadda bir tur yaptıktan sonra sahanın ortasında dizildiler. Buraya konmuş olan kürsünün önünde kulübün müessis azaları toplanmışlardı.

Bandonun çaldığı İstiklal marşını ayakta dinlerken direğe bayrak çekilmiş, Atatürk’ün büstüne çelenk konmuş ve merasime iştirak eden 120 genç ant içmiştir.

Bundan sonra Fenerbahçe müessis azalarından Galatasaray Lisesi jimnastik muallimi İbrahim Hakkı kürsüye çıkarak, Fenerbahçe’nin zaferle dolu otuz senelik mazisinden ve bu otuz sene zarfındaki muvaffakiyetli başarılarından bahsetmiş ve verimli başarının her sene daha vâsi bir mikyasta olacağını ilave ettikten sonra Fenerlilerin bu büyük gününde bulunmalarından dolayı kulüp namıma halka teşekkür etmiştir.

İki dakika sonra sahaya çıkan genç Fenerliler “Sarı” ve “Lacivert” takım olarak iki takım halinde günün ilk müsabakasını yapmışlardır. Halkın büyük bir alaka ile takip ettiği bu maç 3-2 lacivert takımın galibiyetiyle sona ermiştir.


Ömer Besim Koşalay’ın Yazısı

Fenerbahçe idare heyeti namına ortaya gelen Hikmet Üstündağ kısa fakat güzel yazılmış aşağıdaki nutku okudu :

“Büyük Önder : Senin açtığın yolda, senin göstereceğin yolda bizlere emanet ettiğin Cumhuriyeti canımızla, kanımızla koruyacağımızı Türk ruhu, Türk asaleti, Türk sporculuğu ile senin arkandan yürüyeceğimize, gözlerimizi senden ayırmayacağımıza ant içeriz” dedi.

Bu sözler pek çok alkışlandı.

İdare heyetinden İbrahim Hakkı da kulübün otuz seneye varan spor hayatından ve parlak mazisinden uzun uzadıya bahsederek bu büyük bayrama iştirak eden halka ve Fenerbahçelilere kulübü namına teşekkür etti.

Bir gün evvel de yazdığımız gibi spor sahasında otuz sene dile kolaydır.

O günden bugüne kadar şerefli galibiyetler kazanan, zaferden zafere koşan memleketin en kıymetli bir kulübü olan Fenerbahçe’yi bu vesile ile bir kere daha tebrik etmeyi bir vazife bildiğimizi buraya kaydetmekten zevk duyarız.

Ömer Besim Koşalay


Maçın Detayları

Hakem : Şazi Tezcan

Fenerbahçe : Hüsamettin Böke, Fazıl Arzık, Yaşar Alpaslan, Esat Kaner, Yorgo Angelidis, Mehmet Reşat Nayır, Fikret Arıcan, Şaban Topkanlı, Yaşar Yalçınpınar, Ali Rıza Tansı, Naci Bastoncu

Panathinaikos-Enosis Karması : Ripa, Gasparis, Papadopulos, Sirkos, Kondulis, İpofandi, Miyakis, Maropulos, Caneti, Triandafilis, Hristodulo

Goller : Şaban Topkanlı ve Fikret Arıcan.

Bir Cevap Yazın