Menü Kapat

Lefter’in Jübilesi

Fenerbahçe’nin Ordinaryüs futbolcusu Lefter Küçükandonyadis, bundan tam 56 yıl önce, 3 Haziran 1964 tarihinde jübilesini yaptı.

Bir gün evvel şöyle diyordu Lefter :

Evet artık, topa veda ediyorum. Şartların beni bir kere daha topa döndürmemesini arzu ediyorum. Fakat top bana veda edecek mi? Bunu merak ediyorum. Belki bir gün ekmek paramı çıkarmak için Afrika’da futbol oynarım. Bugün için bildiğin bir şey varsa, sırma saçlı yârimden ayrılıyorum.

3 Haziran 1964 – Milliyet Gazetesi

Fenerbahçe sezonu şampiyon bitirmişti. Bu coşkun sevinç sürerken, İsmet İnönü’ye bir telgraf çekip “Bu mutlu günüme katılmanızı rica eder, milletimin başında size uzun ömür ve başarılar diler, hürmetle ellerinizden öperim” diyen Lefter, 22.181 seyircinin önünde Beşiktaş ile veda maçına çıktı.

Maç 1-1 berabere bitti. Fenerbahçe Kulübü idare heyeti aldığı bir kararla maçın bütün hasılatını Lefter’e bırakmıştı. Beşiktaş Kulübü de hissesine düşen meblağdan yüzde onunu Lefter’e vereceğini bildirmişti. Sonuçta jübile maçından Lefter’e 46.816 Lira kaldı, Beşiktaş ise 38.304 Lira aldı.

Namık Sevik, Milliyet’teki köşesinde “Aslında Lefter defteri değil, ciltlere sığmayan futbol kitabını kapadı” diye yazdı.

Ertesi gün gazetelerde “Fenerbahçeli futbolcular bu akşam Dormen’de temsil edilen ‘Keşanlı Ali Destanı’ piyesini seyredeceklerdir. Tiyatro idaresi Türkiye Şampiyonu olan Fenerbahçeli futbolcuları davet etmiştir” haberi vardı.

Fakat Fenerbahçe taraftarı için perde inmiş, tarihin en büyük futbolcularından biri, onu canlı izleyenlere bir daha dinmeyecek bir özlem bırakarak yeşil sahalardan gitmişti…

4 Haziran 1964 tarihli Cumhuriyet gazetesinden

Bir Cevap Yazın