Menü Kapat

İzmir’e Yürüyen Fenerbahçeliler

İzmir'e Yürüyen Fenerbahçeliler

Sitemizde zaman zaman yer verdiğimiz taraftar hikayelerine bir yenisi daha ekleniyor. 18 Şubat 1969 tarihli Milliyet gazetesinde İbrahim Yaygın imzalı bir haber var… Manisa’dan kalkıp İzmir’e yürüyen Fenerbahçeliler ile ilgili bu haber 1970’lere girilirken Anadolu’daki taraftar sayılarıyla ilgili bir fikir de veriyor bize. Her beş kişiden üçünün Fenerbahçeli olduğu yıllar, aslında hiç de uzak değil. İstanbul’da doğan bir kulübün, kuruluş döneminin yolculuk imkanları da düşünüldüğünde Anadolu’ya çok az gitmesine rağmen, aynı Anadolu’nun dört bir köşesinde delice sevilmesi, başlı başına incelemeye değer bir konu…

Habere geçmeden önce “Fenerbahçe Sevgisi” başlıklı yazıda Muvakkar Ekrem Talu’nun yazdıklarını bir kez daha anımsayalım:

“Geçen yaz Anadolu’nun birçok vilayet ve kazalarına resmi görevim icabı uğradım, geçtim. Sportif zaviyeden tetkiklerimde pek enteresan tespitlerim oldu. Bunların arasında en şayanı dikkati; İstanbul’u, Fener’i bir defa olsun görmemişlerin dahi Fenerbahçe’ye yürekten bağlılıklarıdır. Hele ufak bir kaza merkezinde bir mağazanın camekanında “Fenerbahçe Tuhafiye Evi” levhasını görünce bilhassa içeri girip sahibi ile konuştum. Fener ile ilgisi gıyabi idi. Fakat kısa muhaveremiz sonunda anladım ki uzakta olmasına rağmen, “hasta”lardandı. Yurdun birçok yerlerinde keyfiyet budur. Köylere kadar yayılmış, fakat mühmel futbolu müşahede ettim. Saha yok, kıyafetler muntazam değil, öğretici ne gezer? Fakat hemen her tarafta birer mahalli Fener veya hiç olmazsa sarı-lacivert renkler vücut bulmuş.”

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Manisalı Fenerbahçeliler İzmir’e Yürüyerek Gidecek

Sarı-Lacivertli taraftarlar “Fenerbahçe sevgimiz ölmedi. Takımımızı görmek için Alsancak’a kadar yürüyeceğiz” diyorlar.

Fenerbahçe’nin Manisa’daki taraftarları : “Bizim sevgimiz bitmeyecek, gene İzmir maçlarına yayan gideceğiz.” demişlerdir.

Bizi Hiçbir Şey Fenerbahçe’den Ayıramaz

Fenerbahçe’ye olan sevgilerini belirtmek için Sarı-Lacivertlilerin Alsancak Stadı’nda yaptığı maçlara, Manisa’dan İzmir’e 46 kilometrelik yolu yayan giden taraftarlar : “Bu yürüyüş devam edecektir. Fenerbahçe sevgimiz dinmeyecektir.” demişlerdir. Fenerbahçe sevgisi adına her güçlüğe katlandıklarını belirten taraftarlar konuşmalarına şöyle devam etmişlerdir:

“Yolda Fenerbahçe adına yorulmak bize güç veriyor. Cebimizde Manisa’dan İzmir’e gidecek otobüs paramız var. Fakat, biz Fenerbahçe sevgisi adına bu yorgunluğa katlanıyoruz. Yolda yürürken takımın kritiğini yapıyoruz. Bu yıl gene iki kupa alacağımıza inanıyoruz. Fenerbahçe Alsancak maçlarında bizi daima yanında görecektir.”

Manisa’da üç büyük kulübü tutanlar arasında yapılan ankete göre Fenerbahçe yüzde altmış, Beşiktaş yüzde yirmi beş, Galatasaray yüzde on beş taraftara sahiptir.

İbrahim Yaygın / 18 Şubat 1969 – Milliyet Gazetesi – Manisa’dan İzmir’e Yürüyen Fenerbahçeliler

Bir Cevap Yazın