Menü Kapat

Şampiyon Formalar

Şampiyon Formalar

Tuncay Yavuz, tek kelimeyle muhteşem bir işin altına daha imzasını attı. Fenerbahçe’nin şampiyon takımları gibi, şampiyon formalar da tarihte hak ettiği yeri alıyor. Girişi hiç uzatmadan, sözü kendisine ve eserine bırakalım. Bakmaya doyamayacak, bir an evvel duvarınıza asmak isteyeceksiniz. Haksız da sayılmazsınız. Şüphesiz iyice geliştiğinde daha da etkileyici olacak ama bu haliyle bile muazzam!

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Şampiyon Formalar

Fenerbahçe’yi anlatan tek kelimeleri listelemeye başlasak “çubuklu” muhakkak listede ön sıralarda yer bulur. Fenerbahçe demek, sarı-lacivert demek, Fenerbahçe demek çubuklu forma demek.

Kulübün ilk yıllarından bugüne her sezon mutlaka giyilen çubuklu forma bir Fenerbahçe geleneği. Yıllar içinde tasarımlar, sponsorlar, reklamlar, renk tonları değişse de, özellikle derbilerde çubuklu forma birinci tercih oluyor. Bugüne kadar oynanan tüm Galatasaray maçlarının %95’inden fazlasına çubuklu formayla çıktığımızı, 10 maçın 7’sinde çubuklu formanın altına beyaz şort giydiğimizi söyleyerek durumu rakamlarla da ifade edebiliriz.

Evet, çubuklu forma Fenerbahçe tarihi için çok önemli. Ancak maalesef Fenerbahçe tarihindeki formaların tasarımları ve formanın etrafındaki detaylar konusunda ciddi eksikler olduğunu biliyoruz. İnternette, arşivlerde, Fenerbahçe kanallarında hatta resmi sitelerde bile var olan bilgilendirmelerin gerçeği tam olarak yansıtmadığını söyleyebiliriz. Böyle olunca, büyük bir işe kalkıştık ve Fenerbahçe tarihinde giyilmiş tüm formaların görsellerine ulaşma konulu bir çalışma yürütüyoruz. Buna göre maç maç hangi formaların giyildiğini görselleriyle kaydederek görsel bir hafıza yaratıyoruz. Ayrıca maçlarda giyilen formaların, tasarım, forma-şort-çorap, reklam, sponsor gibi tüm detaylarını bir veri bankasında topluyoruz.

Çalışmalarımızın oldukça ilerlediğini ve özellikle son 80 yıla ait detaylı bilgilere ulaştığımızı söyleyebiliriz. Öncesi için de maalesef dönemin teknik ve ekonomik eksiklikleri sebebiyle (her maçın fotoğrafı gazetelerde yer almıyor) maç maç bilgilere ulaşılamasa da, sezon genelinde belirli sayıda görsele erişilerek eksiklikler tamamlanabiliyor.

Geldiğimiz noktada, Dünya Fenerbahçeliler Günü’nde Fenerbahçelilere bir hediye sunmak istedik. Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluğunu kazandığı sezonlarda resmi maçlarda en çok giydikleri formaları “Şampiyon Formalar” olarak görselleştirdik.

Çalışmalarımız ilerledikçe paylaşımlarımızı sürdüreceğiz. Bu çalışma için önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri de bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Tuncay Yavuz

Bir Cevap Yazın