Menü Kapat

Necip Okaner’in Mezarını Bulan Adam

Konumuzun detaylarına geçmeden önce (daha evvel de birkaç kez üzerinde durduğumuz) “Fenerbahçe’de Kurucular ve Üye Kayıtları” konusuna eğilmek istiyoruz ama baştan “Necip Okaner’in Mezarını Bulan Adam kim? sorusunun cevabını verip, öyle devam edelim. Neticede ortada gecikmiş bir teşekkür var..

Bülent Batu… Kurucumuzun kabrini o buldu!

Fenerbahçe tarihinde ilk kez yayınlanacak bir belge eşliğinde buraya geri dönmek üzere, şimdi bir parantez açalım…

Fenerbahçe’de Sicil Kayıtları Sorunu

Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğü‘nün ikinci maddesi kuruculara ayrılmış olup, şu şekildedir:

  • Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yılında Ziya Songülen, Ayetullah Bey, Necip Okaner, Asaf Beşpınar ve Enver Yetiker tarafından kurulmuştur.

“Fenerbahçe’de 1 Numaralı Üye Kim?” başlıklı yazımızda bazı sualler sormuştuk. Cevaplarıyla beraber burada tekrarlayalım…

  • Fenerbahçe’de 1 Numaralı üye kim?
  • Kurucu olmakla uzak yakın alakası olmayan biri…
  • Fenerbahçe’nin kurucularının üye sicil defterindeki numarası kaç?
  • Defterde kendileri yok ki numaraları olsun!

Evet, ne yazık ki Fenerbahçe’yi kuran ve büyüten insanlar, Fenerbahçe’nin üye kayıtlarında yoklar…

1932 yangını hemen her şey gibi sicil kayıtlarını da silip süpürmüş. Bununla beraber, tahminimiz o ki dönemin idarecileri (sayısı o zamanlar pek de kalabalık olmayan) üyelere “Kayıtları tekrar topluyoruz” deyip, resmî üye defterine geçilmek üzere, müsvedde kayıtlar tutmuşlardır. Ümidimiz bu kayıtların kulüpte olması ve yakın bir gelecekte araştırmacılara açılması yönünde. Tarihimize unutulmaz izler bırakan, birbirinden başarılı sporcu ve yönetici üyelerimiz, Fenerbahçe’nin sicil kayıtlarında mutlaka yerini almalı.

Bülent Batu’nun Muazzam Emekleri

Gelelim Necip Okaner’e…

1907 Fenerbahçe Derneği ve ÜNİFEB, 2017 yılında Necip Okaner’in mezarının restorasyon çalışmalarını üstlendi ve aynı yıl 30 Nisan Pazar günü bir törenle, yenilenen mezarı başında rahmetli kurucumuz anıldı. Fakat mezarı kimin bulduğu, bu “vefalı” süreci kimin başlattığı unutuldu.

Biz bugün hem Bülent Batu‘ya gecikmiş bir teşekkür ediyor, hem de onun sayesinde ilk kez yayınlanan bir belgeyle Necip Okaner’in vefat tarihini öğreniyoruz.

Bu belgeye göre Fenerbahçe, kurucusunu 28 Temmuz 1959 tarihinde kaybetmiş… Nur içinde yatsın, derken, kulübümüzün bundan sonra Necip Bey’i her yıl bu tarihte anacağından şüphe duymadığımızı da belirtmek istiyoruz.


Necip Okaner’in Vefat Belgesi

Necip Okaner’in Kabristanı / Bülent Batu’nun Bulduğunda ve Sonra

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu / Necip Okaner’in Mezarını Bulan Adam

1 Comment

  1. Cem Ömer Egesel

    Bir gün dünyanın en büyük spor kulübü olacak Fenerbahçe’yi kurduklarında 18 yaşındaymış. Nurlar içinde yatsın.

Bir Cevap Yazın