Menü Kapat

Atatürk’ün Fenerbahçe’ye Çektiği Telgraf

Bundan 87 yıl önce, Fenerbahçe Stadı’na bir Atatürk büstü kondu. Şu anda Fenerbahçe Müzesi’nin girişinde ziyaretçileri karşılayan Ulu Önder’in bu heykeli için, kulübe Atatürk’ten bir izin telgrafı geldiğini ilk olarak Rüştü Dağlaroğlu’nun (sitemizde de yayınladığımız) 1994 tarihli röportajından öğrendik. Kısa bir arşiv taramasından sonra, dönemin gazetelerinde de izine rastladığımız, Atatürk’ün Fenerbahçe’ye çektiği telgraf şimdi nerede, bilmiyoruz.

Aşağıdaki gazete metinleri, telgrafın varlığına şüphe bırakmayacak kadar net. Kulübün belge arşivlerinde ya da kişisel koleksiyonlardan birinde bulunması halinde, Fenerbahçe tarihinin en paha biçilmez parçalarından biri olacağına da şüphe yok.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Fenerbahçe Spor Kulübü Riyasetinden

Gazi Hazretlerinin müsaadei mahsusalarile stadımız dahiline dikilen Gazi heykelinin küşat resminin icrası ve 26 ıncı yıldönümümüzü kutlalamak vesilesiyle hazırlanan büyük spor bayramı için Viyana’dan davet edilen F.C. Vien takımı perşembe sabahı gelecek ve cuma günü ilk maçını Fenerbahçe stadında kulübümüzle yapacaktır.

1 – Maç tam saat 17:30’da başlayacaktır.

2 – Hakem Kemal Halim Bey’dir.

3 – Biletler : Bilaistisna açık tribünler 50, kapalı tribünler 100 kuruştur. Numaralı yerler 200 kuruştur.

4 – Bu maçlar için serbest duhul varakaları muteber değildir. Bilet ve davetiyesi olmayanlar stada giremezler. (Bundan resmî üniformalı tayyare ve denizaltı zabitanı müstesnadır)

5 – Biletler, izdihama mani olmak için, şimdiden Fenerbahçe stadile Milli Spor Zeki Rıza mağazasında satılmaktadır.

6 – Bu maçtan evvel saat 14 te Yunanistan ve Viyana’dan gelecek olan 8 atletin iştirakile atletizm müsabakalarının finalleri yapılacaktır.

7 – Pazar günkü maç hakkındaki program cumartesi günü gazetelerde ilan edilecektir


Ajansın Tebliği

İstanbul, 28. Anadolu Ajansı – Önümüzdeki Cuma günü Fenerbahçe kulübünün 26 ıncı senei devriyesi münasebetiyle Gazi Hazretlerinin müsaadeleriyle rekzedilen abidenin ve yeni tribünlerin küşat resmi yapılacaktır. Bu merasimi bir spor bayramı halinde tesit etmek kararını veren Fenerbahçeliler büyük bir program hazırlamışlardır.


(*) “Bakın kulübe gelen telgrafı görüyorum ve kulübün 26. sene-i devriyesinde geliyor bu telgraf ve ben not almışım. O gün program yapılıyor. Daha önce Atatürk’e müracaat ediliyor. ‘Kulübümüzün 26. sene-i devriyesi 1 Haziran’dır. O gün aynı zamanda stadımıza Muhterem Reis-i Cumhurumuz, ulu zatlarının bir büstünü koymak istiyoruz. Müsaade buyurulur mu?’ diye bir yazı gönderiliyor yaklaşık bir ay önceden; ‘Memnuniyetle’ diye bir cevap alınıyor.”

Not : O mutlu günün detaylarını anlattığımız “Gazi Büstü’nün Açılışı ve Zeki Rıza Sporel’in Jübilesi” yazımıza “buradan” ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın