Menü Kapat

Galatasaray’da Neler Olmuş?

Fenerbahçe ve Galatasaray, Türk spor tarihinin başlangıcından beri hem iç içe, hem de karşı karşıya olan iki kulüp. Fakat maalesef bu tarihin ilk yılları hâlâ yeteri kadar araştırılabilmiş değil. Bununla birlikte, günlerce devam eden gazete taramalarından enteresan konular çıkabiliyor. Tıpkı aşağıdaki gibi… Bakın 1918’de Galatasaray’da neler olmuş?


Kulüpte Kumar Yasaklanıyor

1918 yılı Şubat ayı başında Vakit gazetesinde bir haber dikkati çekiyordu.

Gazetede “Galatasaray kulübü yönetim kurulunun yıllık toplantısında, kulüpte kumar oynanmasını tamamen yasakladığı” yazılıydı.

Bu kararın büyük bir memnuniyete yol açtığı söylenen haber metninde, ülkenin köklü bir eğitim kurumunun ismini alan kulüpte “sınırsız şekilde” kumar oynanmasının, aklı başında herkesi çok üzdüğü belirtiliyor ve kararı alan yönetim kurulu tebrik ediliyordu.

Galatasaray'da Neler Olmuş?
1 Şubat 1918 tarihli Vakit gazetesinden

Kumar Yeniden Serbest

Ne var ki tam iki buçuk ay sonra aynı gazetede, bu defa “Galatasaray Kulübü’nde Kumar Oyunlarına Yeniden Müsaade Ediliyor” başlıklı bir yazı daha çıktı.

“Bir iki ay önce okurlarımızı çok mutlu eden bir haber yayınlamıştık” diye başlayan satırlar gitgide ağırlaşıyordu.

Gazete, kulüpte kumar oynanmasını yasaklayan Galatasaray yönetim kurulunun, o karar sayesinde “vaktiyle yapılan bir yanlışlığı tamir ettiği ve kulübe (kuruluş amacına layık) bir şekil verdiğini” söylüyor, bundan geri dönülmesine anlam veremiyordu.

“Birinci karar verilmeden önce yönetim kurulu ‘Bizim görüşümüze göre bir okulun ismini taşıyan bir kulüpte kumar oynanması pekala uygundur’ diyebilirdi. Halbuki kulüpte kumar oynanması doğru bir şey olmadığı onaylandıktan ve bu fikre göre kesin bir karar verildikten sonra kumara yeniden izin verilmesi aklın kolay kolay kabul edemeyeceği bir şeydir” deniyordu.

Galatasaray mezunlarından bazılarının kumarın serbest olduğu bir eğlence kulübü kurmakta özgür olduklarını vurgulayan haber “Fakat böyle bir kulübün bir müessese-i ilmiyenin ismini taşıması memleketin fikri hayatına karşı bir tecavüzdür” şeklinde sona eriyordu.

Bütün bunlardan sonra ortada, büyük bir merakı mucip iki soru var : Kimdi o kulüp üyeleri? Ve sonra ne oldu?

Galatasaray'da Neler Olmuş?
16 Nisan 1918 tarihli Vakit gazetesinden

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu / Galatasaray’da Neler Olmuş?

Bir Cevap Yazın