Menü Kapat

Zavallı Yusuf Ziya

Galatasaraylı Ömer Besim Koşalay 1935 yılında “Haber” gazetesine yazdığı bir yazıda, zavallı dediği Yusuf Ziya Öniş ve Galatasaray-Güneş macerasının kendileri için üzücü olan detaylarını anlatıyor. 1920’lerde Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin ne durumda olduğunu da gözler önüne seren, tarihi belge niteliğinde bir yazı olmuş. Keyifle okuyacaksınız.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Zavallı Yusuf Ziya

Atletik sporlar için ayrılan köşemde ilk defa bu mevzular haricine çıktığım için saygılı karilerimden özür dileyeceğim!.

Geçen hafta oynanan Galatasaray-Güneş maçı bana çok eski ve tarihî hatıraları, onların o gün ve bugün ne şekle girdiklerini gözümün önünde öyle bir canlandırdı ki insanların bir takım icaplar karşısında kanaatlerini nasıl değiştirmiş olduklarına hayret ettim!.

1922 senesi kânunusanisinde Galatasaray’la Fenerbahçe arasında kış kıyamette yapılan bir lik maçında ben de oynamıştım. O zaman bir harabe olan eski Ünyon Kulüp çayırının baykuş yuvasına benzeyen sahasında donmaktan kurtulmak için Fenerbahçe kulübüne aramızdaki büyük gerginliğe rağmen yıkanmaya değil, ısınmaya gitmiştik… Hala hatırımdadır; bu hareketimizden dolayı Yusuf Ziya takımda oynayan bütün Galatasaraylılara aylarca sitem edip durmuştu… Onun nazarında bir Galatasaraylı ne olursa olsun Fenerbahçe’ye iltica edemezdi.

Onların koyu Galatasaraylı oldukları devirde bize öğrettikleri; Alaeddin Zeki’ye, Zeki, Alaeddin’e bazı bazı Sabih’e, bazı bazı Bedri’ye şarkıları, 924 Paris Olimpiyadından sonra yine Fenerli Zeki, Kadri, İsmet, Cafer için yapılmış bir sürü şarkıları biz avazımız çıktığı kadar bağıra, çağıra söyledikçe duydukları memnuniyetten cesaret alır, defalarca tekrar ederdik… Par, par yanar sırtımızda şarkısından tut da, Moda burnu önünde attık voltayı şarkısına kadar, biz söyledikçe onları coşturan, Galatasaray, Fenerbahçe maçlarında icat edilen ahlar ve vahların hepsi geçen hafta Güneş maçında tekrar edildi, durdu… Hem de kime karşı!…

Galatasaray için bir zamanlar, canını, malını veren Yusuf Ziya’ın, bugün o çok bağlı olduğu eski kulübüne karşı çıkardığı bir kulüp yüzünden stadyumun kaldığı müşkül ve müthiş vaziyeti gördükçe kendi kendime; zavallı Yusuf Ziya dedim! Sen bugünleri de görecek mi idin?..

Galatasaray, Fenerbahçe rekabetinin en hızlı zamanlarında Yusuf Ziya, esrarengiz adam ismi takan Ali Naci‘nin başında bulunduğu bir gazetede eski rakibi ve bugünlük dostu olan Yusuf Ziya için methiyeler yazdıkça yüreğime su serpiliyor!

İnsanlar demek ne yaparlarsa yapsınlar, hayatta her şey yanlarına kar kalıyormuş. O zamanki Ali Naci! Ve bugünkü Yusuf Ziya!.

Başkalarını bilmem; Yusuf Ziya’nın sporcular nazarında bu sukutunu görmemeli idim, hakikaten üzüldüm, hakikaten acıdım. Şu fani dünya kimseye yar olmuyor vessalam!…

Ömer Besim Koşalay / 9 Aralık 1935 – Haber Gazetesi

Bir Cevap Yazın