Menü Kapat

Altınordu’ya Bir Yardım Eli

Kıymetli büyüğümüz Alican Küçükcan, yukarıdaki fotoğrafı yolladığında çok heyecanlandık. Gerçi resmin yanında “20 Mart 1331 Altınordu futbol takımı” yazıyordu ama ayakta en sağda yerini alan isim Fenerbahçe efsanesi Elkatipzade Mustafa Bey, onun yanındaki ise (Fenerbahçe’de başkanlık da yapan) Emirzade “Şehit” Arif Bey idi. Acaba Altınordu’ya bir yardım eli mi uzatmıştık?

Sorunun cevabını gazetelerde bulduk.

Rumî 20 Mart 1331’in miladî karşılığı olan 2 Nisan 1915’de Kadıköy’de bir idman müsameresi yapılmıştı. Eksik Altınordu’ya belli ki bizden de Arif Bey katılmıştı. Elkatipzade Mustafa Bey de onunla beraber kadraja girmişti.

Beyaz kazaklı Dalaklı Hüseyin’in de bir zamanlar Fenerbahçe’de, hatta 1907’de ilk takımda oynamış olduğunu yazalım ve sizi aşağıdaki 4 Nisan 1915 tarihli gazete metninin tebessüm ettiren üslubuyla baş başa bırakalım…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


“Tertip olunan müsamere şerefine son oyunu, Türk İdman Ocağı ile Altınordu takımları arasındaki müsabaka teşkil etmiştir. Bir çok oyuncuları noksan olduğu halde, tarafeyn yine oldukça muntazam birer takımla ortaya çıkmışlardı. Bir hayli heyecanla devam eden bu müsabaka Türk İdman Ocağı’nın bire karşı iki sayı ile galibiyetiyle neticelenmiştir. İdman kulüpleri arasında günden güne terakkiye nail olan Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Kulübü’nün, müsabakaların kısm-i azamında ihraz-ı galibiyet etmesi şayan-ı takdirdir.”

Altınordu’ya Bir Yardım Eli

Bir Cevap Yazın