Menü Kapat

Manol Taylan

“Sarı Kanaryalar” gazetesinde Fenerbahçe tribün tarihinin enteresan simalarından birisi olan Manol Taylan konuk edilmiş. Keyifli okumalar…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Manol Taylan

Lefter’e “Ordinaryüs” Adını Takan 40 Yıllık Bir Hastamız

İnönü Stadı’nın numaralı tribününde soğuktan yakalarını kaldırarak ısınmaya çalışan adam, Lefter‘in üç kişi arasından vücut çalımı ile sıyrılarak attığı nefis golle birlikte ayağa kalkarak “ORDİNARYÜS” diye avaz avaz bağırıyordu. Gol uğultusuna karışan bu “Ordinaryüs” lakabı, Lefter için bir simge olmuştu. Ve bu lakabı Lefter’e yakıştıran yakaları kalkık soğuktan korunarak maçı izleyen seyircinin adı Manol Taylan’dı…

Tam kırk yıldan bu yana Sarı Kanaryalar için yüreği atıyordu Manol’un. Yalnızca Manol’un değil, oğlu Yakup’un bile…

“Her çocuk gibi futbola sempatim vardı. Bilhassa soyunma odalarında futbolcuların forma giymelerini, ayakkabılarının bağcıklarını bağlamalarını deliler gibi seyreder, bundan büyük bir haz duyardım. Bilhassa Büyük Fikret’in ayakkabılarını bağlaması bambaşkaydı. İşte Büyük Fikret’in forma ve ayakkabıları beni bugüne kadar gelen ve günden güne daha da ateşlenen bir Fenerbahçe hastası yapmıştı” diyor Manol Taylan.

Altı Saatlik Sporcu

Manol da futbol oynamış, spor hayatının içine girmişti. Fakat kaleciliği, daha doğrusu sporculuğu yalnızca altı saat sürmüş. Hırlı bir maçta kalecilik yapan Manol, başına yediği tekme ile, altı saat sonra sporu bırakmış. “Böylesi de kimsenin başına gelmez” diyor aşık Fenerbahçeli.

Mesleği matbaacılık olan Manol Taylan, unutamadığı bir hatırasını ise şöyle dile getiriyor.

“1948 yılında Fenerbahçem ile Macaristan’a gitmiştik. Macar futbolu yenilmez armadaydı o zamanlar. Herkeste Macar futboluna karşı bir hayranlık vardı. Fenerbahçe 1-0 yenik durumda oynuyordu. Lefter kazandığımız penaltıyı gole çevirince yeni aldığım gözlüğümü heyecandan ve sevinçten sahaya fırlattım. Bu gol için bir değil, bin gözlük feda olsun.”

Mayıs 1974 / Sarı Kanaryalar Gazetesi


Manol Taylan
Manol’un Fenerbahçe’ye olan aşkını bilmeyen yok. Arkadaşları “FENERLİ MANOL” sözünü arena afişlerine bastırıp, göndermişler.
Manol Taylan
İkisi de birbirinden fazla Sarı Kanaryalı Manol ve oğlu Yakup matbaalarında çalışırlarken dahi Fenerbahçe hakkında konuşmadan edemiyor.
Manol Taylan
Bir zamanlar Fenerbahçe’nin İngiliz antrenörü Oscar Hold ve Manol ellerinde kupa ile şampiyonluğun sevinci içindeler…

Bir Cevap Yazın