Menü Kapat

Nedret Coşan

Fenerbahçeli sporcu Nedret Coşan 26 Aralık 1947 tarihinde vefat ettiğinde, bu elim haberi böyle içi parçalanarak yazmıştı, bir başka Fenerbahçeli atlet Ali Polat.

“Bir müddetten beri böbreklerinden rahatsız bulunan Kadıköy Kız Lisesi’nin yetiştirdiği atlet ve voleybolcu Nedret Coşan, hafta içinde Haseki Hastanesi’nde hayata gözlerini yummuştur. Okuldan sonra spor hayatına Fenerbahçe Kulübü’nde devam eden Nedret, ahlakı ve mizacı ile mükemmel bir sporcu idi. Cenazesi, vasiyeti üzere, Rumelihisarı’nda Aşiyan’ın altında denize nazır bir yere defnedilmiştir. Nedret, henüz on sekiz yaşını bitirmemişti. Ölümü muhiti ve arkadaşları arasında pek feci bir tesir icra etmiştir. Cenazesinde Fenerbahçe Kulübü’nün renkleri ve madalyaları ile bezenmiş küçük tabutu, yürekler acısı bir manzara arz ediyor, arkadaşlarının mütemadi gözyaşları tahrik ediyordu. Nedret, arkadaşları arasında ölmemiş, sadece maddeten ayrılmıştır. Ailesine, arkadaşlarına başsağlığı ve uzun sabır ve merhumeye Allah’tan rahmet dileriz.”

Aradan bir sene geçmiş; Ali Polat, Nedret’in vefat yıl dönümünde bir kez daha kaleme sarılmıştı. Şöyle diyordu:

“26 Aralık, yani dün, çok kıymetli bir atlet arkadaşımızı kaybettiğimiz acı bir günün senei devriyesidir. Fenerbahçe Spor Kulübü’müzün kıymetli bir süknü olan atlet Nedret Coşan, Kadıköy Kız Lisesi’nin de yorulmak bilmeyen bir voleybolcusu, bir hendbolcusu idi de… O cidden samimi bir dost, spora delice aşık candan bir arkadaş, yardımsever bir izci idi. Nitekim spor aşkı ve yardım için çırpınan karakteri yüzünden yakalandığı meşum hastalıktan kurtulamadı ve şen yüzlü, iyi kalpli Nedretçik böylece henüz 19uncu baharında aramızdan ayrıldı gitti. Onu Rumelihisarı’nda, Aşiyan’ın dibine, çok sevdiği deniz’i ile yan yana içimiz parçalanarak bıraktık. Nedret!!. Müsterih ol! Sen toprakta değil, arkadaşlarının kalplerinde gömülüsün. Rahat uyu!”

Ve Fenerbahçe tarihinin hâmisi Rüştü Dağlaroğlu… 1957 yılında basılan “Fenerbahçe Spor Kulübü Tarihçesi” kitabında Nedret Coşan için şu satırları yazmıştı :

“Genç yaştaki hastalığında, (MEZARIM FENERBAHÇE AMBLEM VE RENKLERİYLE SÜSLENSİN!…) vasiyeti, Fenerbahçe Kulübü tarafından titizlikle yerine getirilmiş bulunan Nedret Coşan, her yönden örnek, temiz bir karaktere sahipti.”


Hatıralar Kaybolmasın

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş, Nedret Coşan’ın haberini yaptığında ve sayın Almira İncesu haberi bize ulaştırdığında önce utandık. Zira Nedret Hanım’dan daha önce haberimiz olmamıştı. Nisyan ile malûl hafıza! İnsan okuduklarını da unutuyor.

Sonra heyecanlandık. “Ne yapabiliriz?” diye düşündük ve sevgili Celal Umut Eren sağ olsun, sayın Gökhan Karakaş ile irtibata geçerek, Nedret Hanım merhumenin ailesine ulaştık.

Sayın Işınsu Attila Aloğlu, Melike Basa, Sahra Bilgin ve Semin Merve Aloğlu Şentürk hanımefendiler bizi teyzeleri Nedret Coşan’ın fotoğrafları ile buluşturdular ve fotoğrafların aşağıdaki şekilde yayınlanmasına müsaade ettiler.


Unutturmayacağız

Ahmet Haşim bir yazısında Gregoire Baille’in Bursa’daki evini ziyaretini anlatır. Orada Baille, bahçesindeki ağaçlar hakkında Haşim’e şunları söyler:

 “Belki dikkat ettiniz. Etrafınızdaki ağaçlar ekseriyetle söğüt ve selvidir. Bahçemin ölüm ve uhreviyet rayihası dağıtabilmesi için bu nevi ağaçları tercih ettim. Etraftan burnunuza gelen bu mezarlık kokusu işte bu yapraklardan dağılıyor. Mezarlığı hiçbir millet sizin anladığınız güzel tarzda anlayamamıştır. Frenk mezarlığı ölümün tatlı ve haşin güzelliğini bozar. Orada, sanki taşları daha dik ve köşeli yapan buzlu bir hava dolaşır, sanılır ki her ölü süslü ve sağlam mezarının kapısı arkasında, hodperestâne bir hırsla saklanmış, muciz zâire saldırmaya hazırlanmış bekliyor. Hristiyan mezarlığının ağır sükûtunda mahsus olan adeta husumettir. Halbuki sizin mezarlıklarınızın havasında her türlü maddi endişelerin takallüsünden kurtulmuş bir tebessüm dolaşır. Müslüman mezarlığında insan her ölü için durup ağlamak ister, o kadar her ölü munis ve cana yakındır.”

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün genç sporcuları için bir tazim durağı olması gereken Nedret Coşan’ın kabrine ve hatırasına, kulübümüzün yöneticilerinin gereken ihtimamı göstereceğinden hiç şüphemiz yok.

Biz burada üzerimize düşeni yapıp, bütün arkadaşlarının “güler yüzlü, genç ve güzel” olarak hatırladığı Nedret Coşan’ı, o büyük Fenerbahçeliyi, çağın istirahatgahı olan dijital alemde, bir daha unutulmamak üzere hatırlatmak istedik.

Yattığın yer incitmesin. Her daim kalbimizdesin…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Nedret Coşan Fotoğraf Albümü

Bir Cevap Yazın