Menü Kapat

Aydın

Tarih 26 Ağustos 1990… Fenerbahçe, 1990-1991 sezonunun ilk maçına çıkıyor. Sonuç bir felaket. Aydın karşısında alınan 6-1’lik mağlubiyet Kadıköy’de yeri yerinden oynatıyor. Aradan tam 31 sene geçmiş. Bir yandan pandemi, bir yandan uzun şampiyonluk arası derken Fenerbahçeliler, haklı olarak üzüntülü ve karamsar. “Her gecenin bir sabahı vardır” demekten vazgeçmeden, en karanlık gecelerden birine gidelim. İşte o Aydın maçından sonra sıcağı sıcağına gazetelerde yazılanlar…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


6-1

Fenerbahçe tarihinde ilk kez bir lig maçında kalesinde 6 gol birden görüyor. 1960-61 sezonunda Galatasaray’dan 5 gol yiyen sarı-lacivertliler şimdi de ligin yenisi Aydınspor’dan yarım düzine gol yiyerek rekor kırdılar. Oysa maç öncesinde aynı rekoru kendi hanelerine yazdırmak isteyenler de Fenerbahçelilerdi. Fakat ne yazık ki silah ters tepti. Bilindiği gibi Fenerbahçe yine 1987-88 sezonunda Beşiktaş, Sarıyer ve Eskişehir’den de 4 gol yemişti.

Karşılaşmanın başından bitiş düdüğüne kadar rezaletler dizisini oynayan ve adeta hepsi birer “Acemiler mangasını” andıran Fenerbahçeli futbolcular, sahada gezinmekten başka bir şey yapmadılar. Henüz karşılaşmanın ilk dakikalarında birbirlerini deneyen iki takımdan Aydınspor beklenmedik bir anda golüne kavuştu. Soldan derinlemesine çıkartılan çapraz pasta Fenerbahçe defansı ofsayt gerekçesiyle duraklayınca İlker topla buluştu. İleri çıkan Yaşar’ın üzerinden aşırdı : (Dk. 0-1)

Golden sonra Fenerbahçe’nin eşitlik için saldırması beklenirken bunun tam tersi yaşandı. Devamlı top dolaştıran ve boşlukları gören Aydınspor çıktı ortaya. Genelde bütün ikili mücadeleleri kazanan Aydınlı futbolculardı. Talip yine aynı golde olduğu gibi geriden gönderilen uzun bir topla buluşup ortaladı. Mustafa yetişemedi. (Dk. 14)

Fenerbahçe’nin ilk yarıdaki önemsenecek tek atağı 31’inci dakikada geldi. Hakan’ın pasına Vokri sert vurdu, kaleciden dönen topu Şenol III tamamlamak istedi, fakat defans daha atik davrandı.

Vokri’nin ara pasıyla buluşan Hakan soldan girip korner çzigisine geldiği anda ortaladı. Şenol III vurdu fakat yine defans topu çelmeyi başardı. (Dk. 40)

Karşılaşmanın ikinci yarısında yine Aydınspor ön plandaydı. Fenerbahçe’den gol beklenirken Aydın golleri 50’inci dakikada ikiliyordu. Bu dakikada Faruk’un pasıyla buluşan İlker, kaleye sokuldu. Yaşar’ı yatırıp üzerinden topu ağlara bıraktı : 0-2

En az 3 metre ofsayt pozisyonunda olan Hakan topla buluştuğu anda sert bir şut çıkardı. Kaleciden dönen topa Şenol III ıska geçti. Tekrar yetişen Hakan topu kafayla ağlara bıraktı : 1-2 (Dk. 54)

Fenerbahçe defansının acizliğini gören her Aydınlı futbolcu ayağına geçirdiği topla Fenerbahçe ceza sahasına girmeye başladı. Yine böyle bir anda Hikmet içeriye girip durumu 1-3 yaptı. (Dk. 81)

Fenerbahçe defansının arkasına sarkan İlker topla biraz daha dokulduktan sonra Yaşar’ın yanından plasesini yaptı : 1-4 (Dk. 84)

Yaklaşık 25 metreden Hikmet’in bekletmeden attığı sert şutta top Yaşar’ın bakışları arasında Fenerbahçe ağlarına takıldı : 1-5 (Dk. 88)

Karşılaşmanın son golü Mustafa’dan geldi. Ercan’ın ortasına Gökhan ıska geçince Mustafa skoru ilan etti : 1-6 (Dk. 90)

Fenerbahçe, tarihinde ilk kez bir lig maçında bu kadar gol yerken bir başka rekoru da son 9 dakikada yediği 4 gol ile kırıyordu.

Kadıköy’de Köşe Kapmaca

Aydın karşısında 6 gollü hezimetten sonra sarı-lacivertli futbolcular, Kadıköy yakasında taraftarlardan köşe bucak kaçtılar.

Maçın hemen bitiminden sonra Fenerbahçeli yüzlerce taraftar, soyunma odası çıkışında toplanarak, protestolara başladı.

Bu arada güvenlik güçleri de yoğun kalabalığı coplarla dağıtmaya çalıştı. Ancak kızgın kalabalık bir türlü stadın çevresinden ayrılmadı.

Kalabalık polis topluluğuna rağmen futbolcuların can güvenliği bir türlü sağlanamayınca, bu kez Fenerbahçe’nin otobüsü yerine çevik kuvvet otobüsü çağrıldı.

Peşisıra polisler adeta bir duvar örerek, yaklaşık 1.5 saat süreyle soyunma odasında mahsur kalan futbolcuları otobüse bindirdiler. Aynı otobüse 30 kadar da polis bindi ve adeta futbolcular görünmez kılındı.

Otobüs, stadtan ayrılırken, taş ve sopa yağmuru başladı. Hemen büfelerin önünde durmak zorunda kalan otobüsten inen polisler, taş yağdıran taraftarları aynı şekilde savurmaya çalıştılar.

Ve otobüs yola çıktı yeniden… Ancak karşı kol yine taraftarlarca tutulduğundan bu kez “kurnaz” bir plan yapılarak, yol güzergahı değiştirildi.

Bu durumun farkına varan “arabalı” taraftarlar da otobüsü takibe koyuldular.

Ancak çevresine polis otoları bulunan otobüs, Göztepe civarında ara sokaklara girerek, yeni bir şaşırtmacaya başladı. Ve futbolcular birer, ikişer yoldan çevrilen taksilere bindirilerek bilinmeyen yerlere yollandı. Bu durumda hezimete son derece kızmış olan taraftarlar da ne yapacağını şaşırdı.

Polislerin bu şaşırtmacası yaklaşık bir saat sürdü. Ve Hiddink de dahil olmak üzere tüm takım, değişim semtlerden polis arabaları ve taksilerle dağıtıldı.

Bunun üzerine hırsını alamayan taraftarlar da “Biz Dereağzı’nda onları buluruz. Olmazsa Bolu maçı var. Hele orada da böyle bir şey tekrar etsin, görecekler” dediler.

Bu arada Fenerbahçeli Ercan ise “En uyanık Fenerli olarak” ifade edildi.

Çünkü Ercan, diğer takım arkadaşlarının aksine, Aydınspor otobüsüne binerek stadı terk etti.Kadrolar

Fenerbahçe : Yaşar Duran, Ercan Koloğlu (Hayrettin Aksoy), Müjdat Yetkiner (Turhan Sofuoğlu), Gökhan Gedikali, Şenol Ulusavaş, Hakan Tecimer, Hasan Kemal Özdemir, Oğuz Çetin, Fadıl Vokri, Şenol Çorlu, Erdi Demir

Aydınspor : Eser Kardeşler, İlker Yağcıoğlu, İsmail Taviş, Mustafa Gölpınar, Zeki Erguvan (Cengiz İğneci), Talip İkikardeşler (Hikmet Şıktaşlılar), Faruk Korkmaz, Ercan Kılıç, Khelifa Belaouchet, Önder Kon, Djamel Amani

Bir Cevap Yazın