Menü Kapat

Donanma Kamil

Fenerbahçe tarihinde bir Kamil Ekin efsanesi vardır… Donanma Kamil… 1947-1955 yılları arasında Fenerbahçe forması giyen ve bir Türkiye şampiyonluğunun altında imzası bulunan büyük Fenerbahçeliyi, unutamadığı bir anısı eşliğinde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Sarı Kanaryalar’da Donanma Kamil

Fenerbahçe defansında bir zamanlar destanlaşan bir isim vardı. Eski futbolseverlerin “Donanma Kamil” diye hatırlayacağı ve hiçbir zaman Ekin soyadını kullanmayan futbolcu. Donanma Kamil’in futbol hayatında unutamadığı anılar, unutamadığı goller tüm yaşantısını kaplamış.. Donanma Kamil’in her anısı bir unutulmaz olayın ta kendisi. Anlatırken bile oturduğu yerden fırlıyor, sanki o heyecanı tekrar yaşıyormuş gibi mimiklerle izah etmeye çalışıyor. Biz sözü uzatmadan Donanma Kamil’in bir anısını kendisinden dinleyelim.

Donanma Kamil Anlatıyor

Yunanistan’a seri maçlara çıkmıştık. Buradaki maçlarda başarılı sonuçlar aldık. Hatta Panathinaikos’un yıldız futbolcusu Bebis bana tekme attı, yere kendisi düştü. Onu tutup yerden kaldırdım. Stad alkıştan inliyordu.

Bu maçların sonucunda ülkemizde büyük sevgi gösterisiyle karşılandık. Ama bir haber bizi üzdü. Ünlü Avusturya futbol ekibi Galatasaray ve Beşiktaş’ı 4-0 ve 5-0 mağlup etmişti. Bu takım ile rövanş için biz de oynayacaktık. Ve maç günü gelip çattı.

Karşılaşmanın henüz başında yediğimiz bir golle 1-0 mağlup duruma düşmüştük. Karşılaşmanın sonlarına doğru bir korner atışında Cihat Arman’a “Kaptan izin verirsen ileri gidip kafaya çıkayım” dedim. Kaptan “Donanma sen ne istiyorsan yapabilirsin” dedi. Ben koştum ve gelen ortaya kafayı yapıştırdım. Top direğe vurarak geri geldi. Benim üzerime kaleci de saldırmış, kafama vurmuştu. Gelen topa yerden sıçrayarak ikinci bir kez kafa vurarak doksandan beraberlik golünü attım. Maç 1-1 sonuçlanmıştı. Bu golü hiçbir zaman unutamam.

Avusturyalılar bu sonuca çok üzülmüştü. Bizden ikinci maç istediler. Galibiyet halimizde hasılatı bize bırakıyorlardı. Hatta ünlü futbolcuları Andronik “Mağlup olursak saçlarımı keserim” dedi.

Maçta birinci golü yine biz yedik. Ama K.Fikret’in iki ve Erol’un attığı bir golle Avusturya’yı 3-1 mağlup ettik. Bütün arkadaşlar staddan Beyoğlu’na kadar omuzlarda taşındık. Bu arada sol açık Andronik saçlarını da kesmişti. Bu maçlardaki galibiyeti hiçbir zaman unutamam ve hatırladıkça içim tatlı tatlı ürperir.

Bir Cevap Yazın