Menü Kapat

Kaleci Nedim

Sarı Kanaryalar gazetesinin “Bir eski şöhret, bir unutulmaz anı…” serisinde sırada meşhur kaleci Nedim “Kaleci” var. Keyifli okumalar..

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Çek’lere Karşı Hayatımın Maçını Oynamıştım

“Kaleci” soyadını Atatürk’ün verdiği Milli Takımımızın, ilk kalecisi Nedim Kaleci futbola çok küçük yaşta Altınordu’da başladı. 1924 Paris Olimpiyatları dönüşü Fenerbahçe’ye transfer olan Nedim Kaleci 1905 yılında İstanbul’da doğdu. Futbolu elinin kırılması yüzünden 1932 yılında bırakan Nedim Kaleci 9 defa milli formayı giydi. Fenerbahçe’de 2’inci Başkan, Teknik Komite Başkanlığı, Genel Sekreterlik, İstanbul Futbol Ajanlığı ve Futbol Federasyonu 2’inci Başkanlığı, görevinde bulunan Nedim Kaleci’nin unutulmaz hatırası 1924 Paris Olimpiyatları’na ait, Milli Takım’ın ilk kalecisi Nedim Kaleci bu anısını şöyle naklediyor :

“25 Mayıs 1924 Paris’te Stade Berger’de tarihte ikinci olimpiyatlarda ise birinci maçımızı Çekoslovakya ile oynuyorduk. Hava yağmurlu, saha ise çok kaygandı. Biz ızgaralı ayakkabılarla sahaya çıktık. Her adımımızda yere düşüyorduk. Maç büyük bir heyecan atmosferi içinde başladı. Çek’lerin ünlü oyuncusu Capel bana gol atacağını söylüyordu. Birinci yarı 3-0 mağlubiyetimizle kapanmıştı. Zira bu yarıda, ızgaralı ayakkabılar yüzünden şanssız goller yemiştik. İkinci yarıya hırslı başladık. Ayakkabıları değiştirmiştik. Bu yarıda Bekir ve Alaaddin’in golleri ile 3-2 duruma yükseldik. Maçın son 20 dakikasında Capel’in ayaklarına kapandım ve elim kırıldı. Tek kolla oynadım ve iki gol daha yedim. Maç, 5-2 mağlubiyetimizle sonuçlanmıştı. Fakat, Çeklere karşı hayatımın maçını oynamıştım. Maçtan sonra dünyanın en büyük kalecisi Zamora beni kutlayarak, “Dünyanın hiçbir kalecisi bu kurtarışları yapamaz” dedi. Bu maçın filmleri uzun zaman, Paris sinemalarında gösterildi. Afişlerde benim resmimi koymuşlar, altına da “Aslan gibi kalesini, müdafaa eden Türk kalecisi” yazmışlardı. Futbol hayatımda öylesine güzel bir maç daha oynayamadım. Bütün maç boyu iki direk arasında bir uçtan diğer uca uçarak sayısız gol kurtarmış ve bir dakika yerimde durmamıştım.”

Bekir’in Golü Kaleciyi Uyandırdı

Bu anısının yanı sıra Galatasaray’ın Zeki Rıza Sporel, Bekir ve kendisini takviye alarak Almanya’da bir Alman ekibine karşı oynadığı bir maç da hayli enteresan… Zira bu maç için yapılan gece yolculuğu futbolcuları uykusuz bırakmış. Sahaya çıkılınca, Nedim kale direğine yaslanarak uyuyakalmış. Bekir de rakip sahada ayakta uyuyormuş. Bu arada Zeki’nin pası ve bağırması, arkasından uyanan Bekir’in golü atması ve bu golün gürültüsü Nedim Kaleci’yi uykusundan uyandırmıştır.

Bir Cevap Yazın