Menü Kapat

Zekai Tüker Efsanesi

Uzun yıllar önce Burhan Felek Spor Salonu’nda tribünlere bir pankart asıldı. Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesinde yapılan dokuz spor branşını anlatan çizimlerin altında kocaman harflerle “Dünyanın En Büyük Spor Kulübü” yazıyordu. Bu tabir camia tarafından derhal benimsendi ve uzun yıllar boyunca hemen her amatör branş başarısından sonra kullanılır oldu. Elan da kullanılıyor.

Günümüzde söz konusu (futbol dışı) branşların ne kadar amatör olduğu tartışılır. Fakat bundan yıllar önce Türkiye’de bu sporlar pür amatördü.

Bir parantez açalım…

Ülkemizde spor tarihi yazımı, genellikle sporcuların şahsi gayretiyle oluşturulan arşivlere bağlıdır. Buna ek olarak birkaç idealist basın mensubu da ilgili oldukları spor dallarının kayıtlarını tutar. Rahmetli Neriman Tekil’in atletizme dair çalışmaları gibi… Bunun dışında Türkiye’de kulüplerin ve hatta federasyonların kendi tarihlerine sahip çıkma hasleti, ne yazık ki yetersiz bir çaba ve neticesi hayal kırıklığı olan bir süreçten ibarettir.

Yukarıda bahsettiğimiz pür amatör sporcular, formasını giydikleri kulüplerin efsanevi tarihlerini yazdılar ama kulüpler onları pek hatırlamadı. Geçen sene bugün kaybettiğimiz Zekai Tüker de bu sporculardan biriydi.

Bu sitede naçizane tarihini yazmaya çalıştığımız Fenerbahçe için hayalimiz, Zekai ağabeyin ve onun gibilerin kapısına dayanıp “Siz anlatın, biz dinleyelim. Bizim için, tarihimiz için, geleceğimiz için bu çok önemli” diyen bir kulüp olmasıydı. Bugüne kadar olmadı. Bundan sonra olur mu? Biraz zaman ister ama bal gibi olur!

Kadıköy’de su sporları konusunda müthiş bir entelijansiya var. Yapılması gereken şey bunu harekete geçirmek ve kapı kapı dolaşıp görenleri, bilenleri, duyanları konuşturarak kayıt altına almak. Bunu ilçe belediyesi mi yapar, anakent belediyesi mi yapar bilinmez. Kimse yapmazsa, “hevesli” spor tarihçileri yapacak.

Zira “Dünyanın en büyük spor kulübü” tabirini sahiplenip de hiçbir şey yapmamak lüksü (!) nüfusu bir-iki on milyon ile sayılan, 114 yıllık bir camiaya yakışmıyor.

Zekai Tüker’in “tarihî kıymeti” yaşarken bilinmedi. Mamafih asırlık hikayesini ve başarılarını tarihe bihakkın yazacak olanlar burada. Ruhu şâd olsun, nur içinde yatsın.

Bir Cevap Yazın