Menü Kapat

1990 Kongresi

Metin Aşık’ın bir kez daha başkan seçildiği Fenerbahçe’nin 1990 kongresi birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. İlerleyen yıllarda Fenerbahçe tarihine damga vuracak isimlerin ilk kez sahneye çıktığı bu iki günü dönemin Fenerbahçe Spor Dergisi‘nden okuyalım istedik.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Fenerbahçe Kongresinde Sürpriz Olmadı

Fenerbahçe kongresi sert ve tartışmalı bir havada başladı. Üyelerin birbirine “Yuh” çektiği, zaman zaman da birbirlerinin üzerine yürüdüğü kongrenin ilk günü, divan başkanlığı seçimini kazanan Birleşik Cephe’nin, daha doğrusu Metin Aşık’ın zaferiyle sonuçlandı.

Başkan Metin Aşık’ı destekleyen Birleşik Cephe, divan başkanlığına Firuzan Tekil’i, Kadıköy Grubu ise Adnan Alptekin’i aday gösterdi. 723 kişinin katıldığı kongreyi açan Genel Sekreter Hasan Özaydın’ın yaptığı oylamada Firuzan Tekil’in kazandığını açıklaması üzerine “Oylamanın tek tek sayarak yapılmadığını” öne süren Kadıköy Grubu üyeleri, seçim şekline itiraz ederek “Yuh” çektiler. Protestoların uzun sürmesi üzerine olaya müdahale eden hükümet komiserinin “Seçim geçerlidir. Usülsüzlük yoktur” sözleri havayı iyice gerginleştirdi. Kadıköy Grubu üyelerinin ayağa kalkarak protestolarına alkışla devam etmeleri üzerine Başkan Tekil, “Herkes ayağa kalkarsa, burası kongre olmaktan çıkar” diye ikaz etti. Bu arada İbrahim İskeçe ise, liste kuramadığı için başkan adaylığından çekildiğini açıkladı. Profesör Nejat Çıplak’ın başkan adaylığı ise üyelikte 5 yılı doldurmadığı için genel kurulda yapılan oylamada kabul edilmedi. Çıplak, mahkemeye başvuracağın söyledi. Aşık’ın listesinde bulunan ve bir hafta önce kulübe üye yapılan Vefa Küçük, Aziz Yıldırım ve Osman Yalçın’ın, tüzük gereği ve yönetimde görev almaları için kongrede oylama yapıldı ve kabul edildi. Daha sonra Naci Barlas’ın listesinde bulunan Zeki Çakmak, Mehmet Gazioğlu, Çınar Kılıç ve Güngör Çuhadaroğlu’nun yönetim kuruluna girmeleri ise üyeler tarafından reddedildi. Fenerbahçe’de başkan ve yönetim kurulu seçimi bugün yapılacak.

Metin Aşık Yeniden Başkan

Ve, Fenerbahçe’nin iki gün süren tartışmalı kongresinde Metin Aşık tekrar başkanlığa seçildi.

1246 üyenin oy kullandığı ve 12 oyun geçersiz sayıldığı kongrede, Birleşik Grup’un desteklediği Metin Aşık 725, Kadıköy Grubu’nun son anda aday gösterdiği Naci Barlas ise 509 oy aldı.

Aşık’ın yeni yönetim kurulu ve aldıkları oylar şöyle:

Aziz Yılmaz (640), Yusuf Duru (642), Mehmet Özbek (642), Mesut Dizdar (639), Muhsin Divan (646), Eral Pars (643), Vefa Küçük (645), Osman Yalçın (646), Aziz Yıldırım (646), Nuri Yönver (647), Köksal Özbek (646), Bülent Öztürkmen (608), Seyfettin Solmaz (654), Sait Tandoğan (584).

Aşık’ın listesinden son anda Hasan Özaydın ile Ayhan Bermek’i çıkararak yerlerine Bülent Öztürkmen ve Sait Tandoğan’ı alması, üyeler tarafından büyük tepki ile karşılandı. Cumartesi gecesi 02.30’a adar yapılan pazarlıkta Birleşik Cephe Tandoğan’a kulübe borcunu ödemediği için, Öztürkmen’e “ismi şaibeli” olduğu gerekçesi ile karşı çıktılar. Ancak, Metin Aşık “Sait Tandoğan’ın borcunu ben ödüyorum. Bu iki isim girmezse, başkanlıktan çekilirim” diyerek rest çekmesi üzerine Ayhan Bermek ve Hasan Özaydın’lı liste iptal edilerek acele yenisi basıldı.

6 saat süren oylama sırasında Aşık’ın kendi kontenjanından grubun tepkisine rağmen Bülent Öztürkmen ve Sait Tandoğan’ı listesine aldı. Grup üyelerinin tavır koyarak Öztürkmen ve Tandoğan’ı listelerden silme yapmaları üzerine listenin delinmesi tehlikesi baş gösterince grup liderleri Aziz Yılmaz ve Muhittin Bulgurlu üyelerle konuşarak eylemi durdurdular.

Sait Tandoğan Nasıl Aday Oldu?

Birleşik Grup ile Metin Aşık arasında önceki gece liste konusunda tartışmalar çıkarken, gece 00.15’te grubun tepkisi üzerine Sait Tandoğan’ın çıkarılarak yerine Ayhan Bermek’in alındığı liste Aşık tarafından açıklandı. Grubun tepkisi karşısında alınan karardan sonra görüşmeler sürdü. Aşık’ın önce Bülent Öztürkmen’de ardından da Sait Tandoğan’da ısrar etmesi problem yarattı. Gece 02.30’da Aşık evinde yapılan toplantıda Aziz Yılmaz, Yusuf Duru ve Ziya Bayatlı’ya “Ne istedinizse yaptım. 6 milyar verdim. Sait’i almazsanız şevkimi kırarsınız” diyerek tavır koydu. Ancak grup yöneticilerinin “Biz istediğiniz arkadaşı taahhütlerini yerine getirmediği için haysiyet divanına verdik, noterden ihtar çektik. Bunu nasıl listemize koyarız” şeklinde itirazları üzerine Aşık, Tandoğan’ın taahhüt borcu olan 90 milyon liralık çek kesti. Kongrede oylama sürerken bu çek Aşık’a geri verilerek nakit istendi.

Tandoğan’ın listeden çıkarıldığını bile grup üyeleri sabah seçimlere geldiklerinde listeyi görünce tartışma çıktı. Ogün Altıparmak ve Hulusi Remok, listede Öztürkmen ve Tandoğan’ı silmeye başladılar. Ancak Muhittin Bulgurlu ve Aziz Yılmaz olaya müdahale ederek listenin delinmesini önlediler.

Oylama ve Tartışmalar

Saat 10.00’da başlayan oylama izdihamı saat 13.30’a kadar sürdü. Başkan adayı Metin Aşık saat 12.30’da oyunu kullandıktan sonra salondan ayrıldı ve sayım sırasında geri geldi.

Bu arada, taahhüt borcu olan eski yöneticilerden Fazıl Tokatlı’ya oy kullandırılmadı.

Bu arada, başkan adaylığı ve üyeliği kabul edilmeyen Nejat Çıplak, “Bu faşist bir kongredir. Hakkımı hukuk önünde arayacağım” dedi.

Sandıklar seçime kapandıktan sonra sayım heyecanı başladığında radyodan Fenerbahçe’nin galibiyet golü yayınlanınca ortalık bir anda karıştı ve kongre havası unutuldu.

Sayım Sonuçları

6 sandıktaki oyların sayımı sonunda kullanılan 1246 oyun 12’si geçersiz sayıldı. Geçerli olan 1234 oyun 725’ini Metin Aşık, 509’unu Naci Barlas aldı.

Yeni yönetim listesinde silmelere rağmen delinme olmazken üyeler şu oyları aldılar:

Seyfettin Solmaz (654), Nuri Yönver (647), Muhsin Divan (646), Osman Yalçın (646), Aziz Yıldırım (646), Derviş Köksal Özbek (646), A. Vefa Küçük (645), Eral Pars (643), Yusuf Duru (642), Mehmet Özbek (642), Aziz Yılmaz (640), Mesut Dizdar (639), Bülent Öztürkmen (608), Sait Tandoğan (584)

Hasan Özaydın Çekildiğini Açıkladı

Listeye alınmadığı için tepki gösterilen, ismi listelere yazılan Hasan Özaydın divana dilekçe vererek adaylıktan çekildiğini açıkladı. Özaydın, Aşık listesinde yer almama kararını daha önce verdiğini ancak bu kararını grubun selameti için açıklamadığını ifade etti.

Yönetim Kurulu

Aziz Yılmaz
Yusuf Duru
Mehmet Özbek
Mesut Dizdar
Muhsin Divan
Eral Pars
A. Vefa Küçük
Osman Yalçın
Aziz Yıldırım
Nuri Yönver
D. Köksal Özbek
Bülent Öztürkmen
Seyfettin Solmaz
Sait Tandoğan
Ziya Bayatlı (Yedek)
Aytuğ Tamer (Yedek)
İlker İmer (Yedek)
Cem Pehlivan (Yedek)
Birol Oskay (Yedek)
Behçet Sönmez (Yedek)
Muhsin Efendiler (Yedek)

Denetleme Kurulu

Mustafa Onbaşlı
Seval Atasagun
M. Kemal Yandık
Ali Eröztürk
Kerim Turan Kerimoğlu
Yılmaz Aytekin (Yedek)
Volkan Sönmez (Yedek)
Kemal Turan (Yedek)

Haysiyet Divanı

Talat Ataman
Sedat Bayur
Tuncer Erdoğan
Mithat Hoşcanlar
Muammer Serdar
Haluk Güre
N. Kemal Erhan
Saffet Olgun (Yedek)
L. Yaşar Akser (Yedek)
M. Naim Dağlı (Yedek)
Bülent Yavuzer (Yedek)

Sicil Heyeti

Nazım Sakaroğlu
Semih Keskiner
Atila Lakay
M. Gürbüz Köksalan
Nejat Dalay
Zeki Dedeoğlu (Yedek)
Nazım Kurtoğlu (Yedek)
Necdet Dümen (Yedek)

Balotaj Heyeti

Kemalettin Ererdağ
Adnan Tuncay
Hüseyin Özdenbilgin
Naci Ateşer
Enver Ören
Mecdi Himmetoğlu
Selahattin Torkal
İlhan Ulus
Saim Büyükçamlıca
Talat Apa (Yedek)
Bülent Sümer (Yedek)
M. Namık Seyhan (Yedek)

Müze Kurulu

Engin Aksoley
Celil Göksel
İrfan Apa
Metin Evirgen
Kenan Akansu
Şadıman Öztemel (Yedek)

Bir Cevap Yazın