Menü Kapat

Derbinin Kaptanları

14 Mart 1930 tarihinde oynanan ve Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı 3-1 yendiği maçtan sonra “Havacılık ve Spor” dergisinde derbinin kaptanları Galatasaraylı Nihat Bekdik ve Fenerbahçeli Zeki Rıza Sporel maçı yorumlamışlar. Özellikle Nihat Bekdik’in söyledikleri enteresan… Keyifli okumalar…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Şilt Maçlarında Galatasaray Fenerbahçe’ye İkinci Defa Yenildi

İstanbul Şampiyonluğunu tayin edecek lig maçlarından Fenerbahçe’ye yenilen Galatasaray, Şilt müsabakalarında da bu sene ikinci defa olarak aynı takım tarafından mağlup edilmiştir.

İstanbul şampiyonunun mevsim başlangıcından itibaren oynadığı oyunları takip edenler için bu netice zaten evvelden biliniyordu.

Galatasaray, Mısırlılara karşı o güzel oyunundan sonra lig maçlarına daha kuvvetli ve idmanlı bir şekilde hazırlanacağı yerde topa aylarca ayağını sürmemiş bir kadro ile çıkmıştı.

Buna mukabil Fenerbahçe eski takımını oldukça ıslah etmiş ve maçlardan evvel gerek ferdi ve cemi idmanlarla takımın en büyük noksanı olan nefes kabiliyetini artırmıştı. Sarı lâcivert takım bunun neticesi olarak lig maçlarında hiç yenilmediği gibi Şilt müsabakalarından da ezeli rakibini bertaraf etmiştir. Fenerbahçe, Vefa ile Beşiktaş arasında ikinci defa oynanacak maçın galibini de mağlup ettiği takdirde Şildi kazanacaktır.

Bu maç münasebetiyle her iki takım kaptanının bir gazeteciye anlattıklarını aynen alıyoruz.

Galatasaray Kaptanı Nihat Bey ne diyor?

“Cuma günkü kadar fena bir oyun oynadıktan sonra mağlubiyetin bu derecesine şükretmek lâzımdır. Galatasaray takımının niçin bu vaziyete düştüğünü soruyorsunuz. Bunu izah etmek için iki kelime kâfidir. ‘Takımda itaatsizlik vardır, disiplin yoktur. Oyunculardan birçokları kendilerini devaynasında görüyorlar, kimseyi beğenmiyorlar, hiç bir tavsiyeye, ihtara kulak asmıyorlar Takımın ıslah edilmesi bir zaruret halini almıştır. Bunu yapmak için de bu gibileri takımdan atmak lâzımdır. Maalesef bu gibi ahvâlde bir taraflı memnun eden hareketler, diğer bir tarafı müteessir etmektedir. İnzibatsızlık, her işimize mâni teşkil etmektedir. İtaate alışmayan, söz dinlemeyen oyuncular mevcut oldukça bizim takımı ıslah etmeye de imkân yoktur. Mağlubiyet fena bir şeydir, itiraf ederim ki bu feci vaziyeti yukarıda izah ettiğim intizamsızlık doğurmuştur, başka ne söyleyeyim? Yarının en mühim kısmını işte size anlattım.”

Lig maçlarında Beşiktaş İstanbulspor’u, Galatasaray da Vefa’yı mağlup etmişlerdir. Galatasaray’ın Beşiktaş’la üç üçe berabere kalan Vefa’ya karşı aldığı 4-1 neticeden sonra 28 Mart’ta Fenerbahçe ile oynayacağı- son maç merakla beklenmektedir. Biz netice her ne olursa olsun her iki takımdan da güzel bir oyun bekliyoruz.

Fenerbahçe Kaptanı Zeki Bey ne diyor?

“Bir takımın muvaffakıyet sırlarından en birincisi- takımın muntazam bir halde teşkil edilmesidir.

Her mevkide oynayacak oyuncuyu seçmek ve bunlara aynı mevkide muntazam antrenmanlar yaptırmak hulâsa takımı kompoze bir hale getirmek lâzımdır. Biz iki üç senedir, oyuncularımızın muhtelif sebepler dolayısıyla takımdan ayrılmaları yüzünden bunu yapamıyorduk ve her maçta başka başka oyuncular ile takım yapmaya mecbur oluyorduk ve daima kaybediyorduk. Şunu da söylemek lâzımdır ki biz hiç bir vakit bu seneki kadar muntazam bir şekilde çalışmadık. Bu sene, Lig maçlarından iki üç ay evvel takımımızı tespit ederek haftada üç gün muntazam bir metot dâhilinde çalışmaya başladık. Takıma birçok genç oyuncular almıştık. Bunlara aynı zamanda nazariyat ve teknik kabiliyetlerini artırmak için dersler verdik. Bu kadar çalıştıktan sonra kazanmamak için artık bir sebep kalmamıştı.

Havacılık ve Spor | 31 Mart 1930

Bir Cevap Yazın