Menü Kapat

Erkan Yasa’nın Açık Mektubu

Fenerbahçe voleybol tarihinin önemli isimlerinden biri olan Erkan Yasa, 1983 tarihli mektubunda Fenerbahçe voleybolunun ülke için önemini belirtmiş. Tapfereritter‘in Wikipedia‘da yazdığına göre Erkan Yasa’nın Açık Mektubu başarılı olmuş:

“Bir sezon önce İstanbul 1. Ligi’ne çıkma şansını yakalayamayan takımın antrenörü Erkan Yasa güçlü bir kadro kurulması için Yönetim Kurulu’na muhatap bir mektup yazdı. Başkan Ali Şen’e kadar ulaşan mektubun olumlu değerlendirilmesiyle sarı-lacivertli takıma gerekli transferler yapıldı. Rakipsiz kalan takım 22 maçta 22 galibiyet ve 66/0’lık set averajıyla şampiyon oldu ve 13 yıl aradan sonra İstanbul 1. Ligi’ne yükseldi. Ligde Fenerbahçe’nin yanı sıra, Sarıyer, Darüşşafaka, Sultantepe, Bağlarbaşı, Yeldeğirmeni, Maltepe, Havagücü, İtfaiye, Pertevniyal, Şişli ve Paşabahçe mücadele verdi. Fenerbahçe’nin ardından ikinci olan Paşabahçe de İstanbul 1. Ligi’ne yükseldi.”

İşte o mektup aşağıda… Fenerbahçe ve Türk sporu arasındaki temel prensip gerçekleri ifade eden müthiş bir metin.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Fenerbahçe Spor Kulübü
Voleybol şube kaptanlığına
8 Temmuz 1983

Kulübümüzde 1981 yılından itibaren başlattığımız Voleybol atılımını, 1983-1984 sezonunda bir adım daha ileriye götürmek üzere hedeflerde sizinle mutabık kalmış, erkek A takımımızı bu sezon 2. küme ve gelecek sezon da 1. kümede şampiyon yaparak en kısa sürede milli ligde oynayacak bir ekip yaratma çabasına girişmiştim.

Bu faaliyet neticesi kulübümüzde gerek teknik açıdan ve gerekse şahsiyetleri yönünden yararlı olacağına inandığım beş sporcuyla transferleri konusunda onayınızı alarak sözlü mutabakata varmıştım.

Ancak bugüne değil transferleri gerçekleştirecek işlemlerin yapılmasına başlanılmadı. Bu sebeple kulübümüzün voleybol şubesinin hedefleriyle ilgili prensip kararımızda bir sapma olduğu kanaatine vardım.

Kulübümüz basketbol şubesinde varılan üst seviyedeki kalitenin voleybo şubesine de yansıtılmamasının (2-3 etapta) gerek taraftarlarımızın ve gerekse voleybol camiasının tepkilerine yol açacağına inanıyorum. Bu durumla 1982-1983 sezonunda yüzyüze geldiğimiz hepimizin bilgisi dahilindedir.

Ayrıca Türkiye’de voleybol sporunun gelişmesi için Fenerbahçe’nin basketbolda olduğu gibi üst seviyedeki ligde oynaması ve gerekli yatırımları yapması şarttır. Birkaç yıldır görüldüğü gibi milli ligin 50-100 seyirciyle oynanması voleybolda kalitenin düşmesine sebep olmuştur.

MUHTEŞEM FENERBAHÇE SEYİRCİSİ voleybol maçlarına çekildiği takdirde Türk voleybolunda bir canlılık ve heyecan mutlaktır. Bu da peşinden yetişecek genç sporcu kitlelerini ve kaliteyi getirecektir.

Azası ve antrenörü olmakla onur duyduğum FENERBAHÇE’nin Türk voleyboluna yapacağı en büyük katkının bu olacağına ve bunu temin etmenin de 26 yıldır içinde bulunduğum voleybol sporuna karşı benim bir görevim olduğuna inanıyorum.

Bizler, kulüp, yöneticiler ve antrenör olarak bu görevi yerine getirmediğimiz takdirde, voleybol şubesindeki görevimin devamında bir yarar görmediğimi bilgilerinize sunarım.

Erkan Yasa
Fenerbahçe Spor Kulübü Voleybol A Takım Antrenörü
(Erkan Yasa’nın Açık Mektubu)

Bir Cevap Yazın