Menü Kapat

Fenerbahçe’nin Kadın Otomobil Şampiyonu

Fenerbahçe'nin Kadın Otomobil Şampiyonu

Aşağıda okuyacağınız mektup Türkiye’nin ve Fenerbahçe’nin ilk kadın otomobil şampiyonu Samiye Burhan Cahit (Morkaya) Hanım’a ait… Geçen sene “Bir Eşitlik Hikayesi” başlıklı yazıda değinmiştik…1933 yılında düzenlenen yarışta bir kadına geçilmeyi erkeklik (!) gururuna yediremeyen Vehbi Sait Bey isimli zat, sonucu değiştirmek için mahkemeye başvurunca Samiye Hanım da (3 Ağustos 1933 tarihli Son Posta gazetesinde yayınlanan) bu muhteşem mektubu kaleme almış. Keyifli okumalar…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Samiye Hanım Yarışı Tekrara Hazır!

Efendim;

Dünkü gazetelerin birinde bu yıl yapılan otomobil yarışlarında muvaffak olamayan Vehbi Sait Bey’in bir mektubu gözüme ilişti.

Vehbi Bey benim yeni bir yarışa hazır olduğum hakkındaki sözlerime karşı bir takım şartlar dermeyan etmekte, otomobilinin karoserini çıkarmak şartıyla buna razı olabileceğini söylemektedir.

Yirmi yıllık bir amatör olduğunu iddia eden Vehbi Sait Bey’in bilmesi icap eder ki otomobil yarışları beynelmilel yarış şartlarına göre yapılır. Bu şartlara göre de yarışa girecek otomobillerin silindir kuturları hesap edilir.

Bu seneki yarışlar da bu beynelmilel şartlara göre yapılmıştır. En kuvvetli arabaların kategorisine altı otomobil girmiştir.

  1. Rus sefaretinin otomobili.
  2. Kazancıyan Efendi’nin Hakkı Bey tarafından kullanılan otomobili.
  3. M.Burla’nın Ahmet Efendi tarafından kullanılan otomobili.
  4. M.(Hek)in Mustafa Efendi tarafından kullanılan otomobili.
  5. Vehbi Sait Bey’in kendi tarafından kullanılan otomobili.
  6. Benim, kendi kullandığım otomobil.

Bu altı otomobil beynelmilel yarış nizamlarına göre aynı derecededir. Ve yarış şartnamesi mucibince yalnız camları ve egsoz boruları çıkartılmıştır.

Bu altı otomobilden dördü profesyonel şoförler tarafından sevk edilmiş. Birinciliği Hakkı Bey, ikinciliği Ziya Efendi kazanmıştır. Vehbi Sait Bey ile ben amatör olarak girdik. Birinciliği ben, ikinciliği de 17 saniye geri kalarak Vehbi Bey aldı.

Vehbi Sait Bey’in yeni yarışa girmek için karoserini çıkarmak istemesi beynelmilel yarış nizamlarına uymayan bir tekliftir. Mamafih bu arzu da kendisi için pek emniyetli değildir. Çünkü yarışta kendi otomobilinden daha ağır, daha eski olan Rus sefaretinin Ziya Efendi tarafından kullanılan otomobili de Vehbi Sait Bey’i geçmiştir. Demek ki mesele ağırlık ve hafiflikte değil, sürebilmektedir.

Ben henüz dört senelik bir amatörüm. Herkesi geçmek iddiasında da değilim. Yalnız Vehbi Sait Bey’in geçen seneki ve bu seneki derecelere nazaran kuvvetli bir amatör olmadığına kaniim. Çünkü geçen sene de sekiz silindirli otomobili ile aynı kuvvette bir otomobil kullanan Suphi Bey’den tamam 33 saniye geri kalmıştı.

Turing kulüp karar versin, belediye yolları kapasın. Beynelmilel yarış şartnameleri dahilinde Vehbi Sait Bey ile derhal yarışmaya hazırım.

3 Ağustos 1933 | Son Posta Gazetesi (Fenerbahçe’nin Kadın Otomobil Şampiyonu)

Bir Cevap Yazın