Menü Kapat

Asude Bir Bahar Ülkesi

Asude Bir Bahar Ülkesi

Fenerbahçe’nin ve Türk basketbolunun Muhtar Baba’sı Muhtar Sencer’in mezarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından temizlenmiş. Elbette kurumlarımıza teşekkür ediyoruz fakat teşekkürün büyüğü sayın Muharrem Gürbüz beyefendiye… Kendisini ayakta alkışlıyoruz! Kendisinden müsaade almadık fakat bizi hoş göreceğini umarak, Twitter’da bu konuda yazdığı tweetleri derledik. Muhtar Baba’nın ruhu şâd olmuştur. Bu da orayı asude bir bahar ülkesi yapmaya yeter… Bir de Fenerbahçe arması olsa mezarında… Keşke…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Kabristan

2001 yılında aramızdan ayrılan spor yazarı İslam Çupi, Fenerbahçe Basketbol Şubesi’nin kurucularından biri olan Muhtar Sencer’in vefatı üzerine 23 Kasım 1982 tarihinde Milliyet’te bir yazı kaleme alır.

Yazısında Muhtar Sencer ile tanışma hikayesine, Sencer’in Fenerbahçe ile olan ilişkisine ve Türk sporuna katkılarına kadar pek çok konuya değinir.

Bunun yanında Sencer’in edebiyata ve sanata olan ilgisinden bahsederken “dibine kadar bir Yahya Kemal hayranı” olduğundan da söz eder.

Yaşamının son yıllarını Almanya’da geçiren Muhtar Sencer’in rahatsızlığı nedeni ile yaşadıklarını ve sonrasında vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren Çupi, Yahya Kemal’in Rindlerin Ölümü başlıklı şiirine atıfta bulunarak ve “Muhtar Baba’yı, ‘Asude bir bahar ülkesi’ne yolcu çıkaracağız.” diyerek yazısına son verir.

Bugün “Asude bir bahar ülkesi” olarak anılan Muhtar Sencer’in Aşiyan’da yer alan kabri maalesef İslam Çupi’nin tarifinden uzak bir halde oldukça bakımsız ve unutulmuş görünüyor.

Fenerbahçe camiasına ve Türk sporuna olan katkılarından ötürü Muhtar Sencer’i rahmetle anıyor, kabrinin İslam Çupi’nin ifade ettiği gibi “Asude bir bahar ülkesi” olacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

Bunun için başta Fenerbahçe camiası olmak üzere konuyu tüm yetkililerin ilgisine sunuyorum.

Muharrem Gürbüz | 29 Temmuz 2022


Asude Bir Bahar Ülkesi

29 Temmuz 2022 tarihinde yaptığım paylaşım ile Fenerbahçe Basketbol Şubesi’nin kurucularından Muhtar Sencer’in Aşiyan’da bulunan kabrinin mevcut durumu hakkında bilgi verip kabrin bakımsız olduğuna dikkat çekerek gerekli düzenlemenin yapılması için ilgililere çağrıda bulundum.

Bu çağrımın hemen sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçerek ayrıca bir talepte oluşturdum. Talebime gelen cevabı ve yapılan işlemin sonucunu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sonuç her ne kadar İslam Çupi’nin ‘Asude bir bahar ülkesi’ tarifine uygun olmasa da gelen cevap ile İBB Avrupa Yakası Mezarlıklar Müdürlüğü’nün yetki ve sorumlulukları dahilinde üzerine düşeni yerine getirdiğini anlıyorum. Bu nedenle kendilerine teşekkür ederim.

Muharrem Gürbüz | 15 Ağustos 2022

Bir Cevap Yazın