Menü Kapat

Giderayak Hediye

Hissiyat

Bundan iki sene önce “Fenerbahçe İşgalcileri Sepetledi” yazımızda değindiğimiz 30 Eylül 1923 tarihli Fenerbahçe-Coldstream Guards maçına “Resimli Gazete” mecmuasında da yer verilmiş. İngilizlerin 5-1’lik mağlubiyetinin giderayak hediye olarak değerlendirildiği maç, 10 Ağustos 1923 tarihinde oynanan ve Fenerbahçe’nin 0-3 kaybettiği maçın rövanşı olarak görülmüş.

Bu sıralar Fenerbahçe’nin işgal takımlarıyla yaptığı maçlar yine sık sık gündeme geliyor. Akıl, mantık, izan ve vicdana çok uzak düşen görüşler dile getirilirken, Fenerbahçe tarihine en akıl almaz sözlerle saldırılıyor. Bu meczubane sözlerin tarihte hiçbir karşılığı olmadığını bilmekle beraber, dönem kaynaklarını aktarmayı da bir vazife addediyoruz.

Maç haberinin hemen peşinden gelen tenis haberi de ayrıca tebessüm ettiren cinsten… Zeki Rıza Sporel ve Fuat Bey (muhtemelen Kayacan’dır) arasındaki yarı final maçının sonucuna da ayrıca bakacağız. Günün birinde Fenerbahçe’nin tenis tarihçesini yazabilmek ümidiyle… Kısa ama keyifli okumalar dileriz…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Giderayak Hediye

Aynı gün Fenerbahçe futbol takımımız da Taksim Stadyumu’nda şehrimizde en son olarak kalan İngilizlerin teşkil ettikleri kuvvetli bir takımı mağlup etmek suretiyle giderayak İngiliz işgal kuvvetlerine hatırdan çıkmayacak bir hediye ikram etmiş oldu ve iki üç ay evvel (Coldstream) takımı ile yaptığı müsabakada üç kıymetli uzvundan mahrum olmaası hasebiyle uğradığı mağlubiyetin acısını çıkardı. İngilizler Türk takımını yenmek için bütün kuvvet ve gayretleriyle çalışmalarına rağmen yaptıkları (1) sayıya mukabil (5) sayı ile mağlup oldular.

Geçen Cuma günü Fenerbahçe kulübünün (tenis) sahasında, bu senenin tenis turnuva müsabakalarının ilk kısmı icra edildi ve Fuat ve Zeki Beylerin muvaffakıyetleriyle neticelendi. Önümüzdeki Cuma günü bu iki tenisçi yarı son müsabakasını yaparak neticeyi elde edeceklerdir.

Sporcu | 6 Kasım 1923 – Resimli Gazete (Giderayak Hediye)

Bir Cevap Yazın