Menü Kapat

Tehlikeli Eğlenceler

Tehlikeli Eğlenceler

Fenerbahçe’nin 29 Haziran 1923 (Harington Kupası) maçından hemen sonra, 3 Temmuz 1923 tarihinde yayınlanan Vatan gazetesinde aşağıdaki haber yayınlandı. Galatasaray’ın İngiliz işgal kuvvetleri takımıyla yaptığı maçta emekli oyuncularından birini oynatması tehlikeli eğlenceler olarak nitelenmiş.

Bu haberin (tarihsel tartışmalar özünde) bir önemi daha var.

Fenerbahçe işgalcilerle maç yaptığı için tuhaf argümanlarla eleştiriliyor. Oysa gördüğünüz gibi, Fenerbahçe’nin Harington Kupası maçından sadece üç gün sonra, aynı takımla Galatasaray da oynadı ve yenildi.

Ayrıca Galatasaray kurucusu Ali Sami Yen, Türk takımlarınının işgal kuvvetleriyle maç yapmasının en büyük destekçilerinden biriydi.

İşgal ve esaret hazin birer tecrübedir. Allah tekrar yaşatmasın. X bir kulübü işbirlikçi veya vatan haini olarak etiketlemek için o dönemi yaşamak gerekir. Tek umumi gerçek “dönemin ve halkın” hissiyatıdır. Fenerbahçe içinse tek gerçek tanım şudur: Esir Şehrin Moral Kaynağı!

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Galatasaray’ın Cuma Günkü Müsabakası

Galatasaray’ın futbol birinci takımı, geçen Cuma günü Fenerbahçe’ye mağlup olan İngiliz muhtelit takımıyla (fakat merkez muavinle diğer bir iki İngiliz eksik olduğu halde) habersizce bir müsabaka yaptı.

Galatasaray, müdafi olarak Süleymaniye kulübünden Osman Nuri ve Ahmet Beyleri almış, sağ açık mevkiine de mütekaidin takımında oynayan Mehmet Bey’i geçirmişti.

Netice: İlk haftaymda tarafeyn birer gol ve ikinci haftaymda da İngilizler iki gol yaptılar. Binaenaleyh Galatasaray bire karşı üç gol ile İngiliz takımına yenilmiş oldu.

Sporda yenilmek de yenmek kadar şereflidir. Fakat ciddiyet elden bırakılmamak şartıyla…

Böyle topa vurmasını bile unutmuş olan mütekait Mehmet Bey gibi futbolistler İngiliz muhtelit takımının karşısına çıkarılınca müsabaka müsabakalığını kaybeder.

Bundan Galatasaray’ın (takım teşkilatıyla mükellef olan azası her kim ise) müteessir olmasa bile Galatasaraylılarla beraber bütün müsabakada bulunan Türkler müteessir olur.

Galatasaray zimamdarlarına böyle tehlikeli eğlencelerden ihtiraz etmelerini tavsiye ederiz.

3 Temmuz 1923 | Vatan Gazetesi (Tehlikeli Eğlenceler)

Bir Cevap Yazın