Menü Kapat

1929 Voleybol Finali

1929 Voleybol Finali

Malumunuz, o yıllar Fenerbahçe ve Türk voleybol tarihi için eşsiz bir sürece sahne oluyor. Çünkü Fenerbahçe erkek voleybol takımında bir kadın sporcu da forma giyiyor. 1929 voleybol finali ile ilgili İkdam gazetesinde yayınlanan bu haber ileride voleybol tarihini yazacak araştırmacılar için de çok faydalı bilgiler içeriyor. Keyifli okumalar…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


İstanbul Voleybol Şampiyonluğu Finali

Voleybol şampiyonası finali dün Beyoğlu Amerikan kulübünde Fener-Beşiktaş takımları arasında yapıldı. İstanbul voleybol şampiyonluğunu halledecek olan bu maçı seyretmek için kalabalık bir seyirci kitlesi toplanmıştı. Takımlar alkışlar arasında sahaya çıktılar. Senelerden beri İstanbul voleybol şampiyonluğunu kazanan Fenerbahçe ile onun daimi finalist rakibi Beşiktaş arasında cereyan eden mücadelenin çok alaka uyandırdığı alkışların salonu titreten şiddetinden anlaşılıyordu.

Sahaya çıkan Fenerbahçe takımı final maçına şu kadro ile çıkmıştı: Bedi, Yusuf, Aziz, Salih, Hikmet, Sıtkı.

İhtiyatlar arasında resmî müsabakalara ilk iştirak eden Türk hanımı Sabiha Hanım da bulunuyordu.

Maça maruf sporcumuz İlhami Bey’in hakemliği ile başlandı.

İlk dakikalarda her iki takım müsait puanlar kazanıyorlardı. Fakat birkaç dakika aksayan Fenerlilerin gevşekliğinden istifade eden Beşiktaşlılar aradaki farkı birdenbire açtılar ve ilk seti 13-15 kazandılar.

İkinci devre, senelerden beri muhafaza edilmiş bir şampiyonluğu kaybetmemek gayretiyle çalışan Fenerlilerin, gene senelerden beri takip edilen ümide yaklaşan Beşiktaşlılarla çetin bir mücadele yaptıkları görülüyordu. Filhakika mücadele çok heyecanlı bir mecra takip ediyordu. Neticede ikinci seti, 9-15 Fenerliler kazandılar.

Üçüncü devre neticeyi belli edecekti. İki takım sahaya çıktığı vakit oyuncuların yüzünde asarı gözüken heyecanın seyircilere kadar sirayet ettiği gözüküyordu.

Devre başlar başlamaz Beşiktaş oyuncularının faaliyete geçtikleri müşahede edildi. Bu faaliyet üst üste kazanılan dört sayı ile tevsik edilince artık Fenerli voleybolcuların senelerden beri muhafaza ettikleri şampiyonluğu kaybettikleri kanaatı hasıl olmaya başladı.

Fakat oyun, gayretlerini artıran Fenerlilerin sevkiyle yeni bir mecraya girdi ve üst üste 15 sayı yapan sarı-lacivert takım, Beşiktaş’ı 4 sayıda bırakarak maçı 15-4 kazandı, İstanbul şampiyonu oldu.

13 Nisan 1929 – İkdam Gazetesi (1929 Voleybol Finali)

Bir Cevap Yazın