Menü Kapat

Fener Bir Taraftarını Yitirdi

Fener Bir Taraftarını Yitirdi

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 1993 yılında öldüğü zaman bütün gazete spor servislerinin aklından aynı başlık geçmiştir: “Fener Bir Taraftarını Yitirdi”… Cumhuriyet gazetesinden Metin Hakyeri bu başlıkla, o güne dair ilginç detaylar içeren bir yazı kaleme almış.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Fener Bir Taraftarını Yitirdi

Şampiyonluk yolunda önemli maçlardan biri olmasına karşın Fenerbahçe-Kocaeli maçı, aniden soğuyan havanın, hafif hafif çiseleyen tatsız yağmurun, bir hafta önceki Galatasaray yenilgisinin etkisiyle zaten iç açıcı, şenlikli bir havada oynanmayacağa benziyordu. Fenerbahçe seyircisi küskün, stat boştu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ani rahatsızlığı, Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne kaldırıldığı, bu beklenmedik, tuhaf ve bir o kadar da şaşırtıcı durumun varlığı, diğer maçları dinlemek için kalem pilli radyolarını kulaklarına çoktan dayamış, sayıları üç bine yaklaşan stat seyircisinin zaten malumuydu.

Radyoların sesleri 14.30’da başlayacak Ankara’daki Bursaspor-Beşiktaş maçı için biraz daha açılırken, hiç kimsenin aklından bile geçirmediği, ihtimal bile vermediği şey gerçekleşti. Radyo spikeri Cumhurbaşkanı Özal’ın ölüm haberini ağlayarak okudu.

Radyo yardımıyla diğer maçlara yönelen dikkatler bir anda dağıldı. Her iki takımın taraftarları, umulmadık bir rakipten yenilen olmayacak pis bir golün hissettirebileceği bir duyguyla sustu. Saat 14.45’te Kocaelispor futbolcularının sahada ısınma hareketlerinin üzerine gelen Özal’ın ölüm haberi, tribünlerde maçın iptal edilip edilmeyeceği merakını başlattı. Stat “İptalciler”le, “Ne alakası varcılar” arasında hizipleşti. Spor yazarları tribününde 10 Kasım 1938 hatırlandı. Nelerin iptal edildiği, nelerin edilmediği üzerine yaşı elverenler fikir beyan etti.

Dün gece televizyondan yayınlanan İcraatın İçinden’in Özal’ın tansiyonunu artırmış olabileceği konuşuldu. “Tansiyondan adam mı ölür, başka bir şeydir ya” gerginliği basın tribüne hakim oldu. “Sevmezdim ama çok üzüldüm” diyenler, birbirine başsağlığı dileyenler, ağlamamak için dişleriyle yumruklarını aynı anda sıkanlar…

Futbolcular alabildiğine üzgün görünüyor, her birinin ağzından “Büyük kayıp” kalıbı dökülüyordu. Suskunluğu hiçbir zaman sevmeyen futbol seyircisi, belli belirsiz uğultudan ve sessizlikten kısa sürede vazgeçti. Çevreyolu tarafındaki kale arkasını dolduran Fener seyircisi, bu tatsızlığın sorumlusunu bir çırpıda buluverdi:” Uğursuz Körfez!..”

Seyirci, Fenerbahçe’nin kimi maçlarını bizzat stada gelerek izleyen Özal’ın da Fenerli olduğunu hatırladı. Uğursuz Körfez’in yerini “Ölmedin Özal, kalbimizdesin” sloganı aldı. Maçın iptaline ilişkin Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nden gelen faks metni, statta anons edilince, zaten seyrek tribünler iyiden iyiye seyrelmeye başladı. Biletler atılmayacak, bir sonraki maçta geçerli olacaktı. San-lacivert ve yeşil- siyah bayrakların arasındaki Türk bayrağı da yavaş yavaş yarıya indirildi. Fener, kaybedilen puanlarla, bitmeyen sakatlıklarla zaten tatsız geçen sezonun önemli bir maçında, önemli bir taraftarını kaybetti.

Metin Hakyeri | 18 Nisan 1993 – Cumhuriyet Gazetesi (Fener Bir Taraftarını Yitirdi)

Bir Cevap Yazın