Menü Kapat

Yüksek Gururun Zararları

Yüksek Gururun Zararları

Galatasaray takımı, Fenerbahçe ve Altınordu’dan aldığı takviyelerle bir yurtdışı seyahatine çıktıktan sonra memlekete dönüşte Fenerbahçe’yi 5-1 yeniyor. Spor Alemi yazarı (muhtemelen Fenerbahçeli Çelebizade Sait Tevfik) bu yenilgiyi Fenerbahçelilerin kibirli hallerine bağlayarak neticenin “Yüksek Gururun Zararları”ndan olduğunu belirtmiş. Kibir bu rekabetin tarihsel sürecinde Fenerbahçe’nin tarafında olan bir duygu olmamakla beraber, bu basiret bağlanmasının sonrası, yine Spor Alemi yazarının tahmin ettiği gibi olmuş ve Fenerbahçe sonraki beş maçı, hiç gol yemeden ve çoğu farklı olmak üzere kazanmış.

4 Kasım 1921 : Fenerbahçe 1 – 5 Galatasaray

30 Haziran 1922 : Fenerbahçe 3 – 0 Galatasaray

17 Kasım 1922 : Fenerbahçe 3 – 0 Galatasaray

9 Mart 1923 : Fenerbahçe 4 – 0 Galatasaray

15 Haziran 1923 : Fenerbahçe 1 – 0 Galatasaray (Yarıda kaldı)

2 Kasım 1923 : Fenerbahçe 4 – 0 Galatasaray

Keyifli okumalar…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


15 Kasım 1921 – Spor Alemi Dergisi

Memleketimizde Futbol

Cuma Maçları

Birinci Takımlar

Galatasaray 5 – 1 Fenerbahçe

4 Teşrinisani Cuma günü Avrupa’dan avdet eden Galatasaray ile Fenerbahçelilerin futbol müsabakası vardı. Fenerliler hasmına nazaran kuvvetçe daha daha faik bulunuyorlardı. Fakat bu tefevvuk yüksek gururlarına kurban ederek fazlaca bir sayı ile mağlup oldular.

Sahaya çıkıldığı zaman Fenerliler mütemadi hücumlar ile hasım kalesinde ziyade çalıştılarsa da hakimiyetlerine güvendiklerinden kaçırılan fırsatlara ehemmiyet vermiyorlar ve birbirini takip eden penaltıların neticelenmemesi bile hiç mesabesinde addediliyordu. Bu sıralarda muavin Ethem Bey’in de sakatlanarak oyundan çıkması takımı on kişiye tenzil eylediği halde ne muhacimenin yerini geriye ve ne de müdafilerden birini ileriye yollayarak bu boşluğu doldurmadılar ve iki muavin ile oyunu devam ettirdiler. Galatasaray ise az kuvvetini iyi istimal etti ve bilhassa sayıların tevalisi de maneviyatı yükselterek pek iyi bir muvaffakiyet ile oyunu nihayetlendirdiler. Yalnız Galatasaraylılar da bundan sonra bu gurura kapılırlar ise aynı akıbete uğrayacaklarına hiç şüphe yoktur.

Bir Cevap Yazın