Menü Kapat

Bayrak Sporcu

Türk Kızının Vatanseverliği

Fenerbahçe kadın voleybol takımının 1950’li yılların sonunda Almanya’ya yaptığı seyahat hakkında elimizde çok sayıda resim vardı fakat bu hikaye yeni karşımıza çıktı. Neriman Tekil’in meşhur Fenerbahçe dergisinde, voleybol takımlarının antrenörü Alaettin Güneş’in kaleme aldığı yazı, bayrak sporcunun ne demek olduğunu anlatıyor. Tabii Alaettin Güneş’in de bu “bayrak sporcu”ların yetişmesindeki payı asla unutmamak gerekir.

Fotoğrafta görünen Fenerbahçelilerden tanıyabildiklerimiz; Güneş Çapa, rahmetli Mahiru Akdağ ve Altan Karpuzlu. Güneş abla belli ki Yunanlılara çok sinirlenmiş. Tartışmadan sonra yüz ifadesi hâlâ gergin…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Türk Kızının Vatanseverliği

Yanılmıyorsam yıl 1958… Fenerbahçe kız voleybol takımı Saarbrucken şehrinde maçlar yapmaya gidiyor.

Sedat Bayur ile Talat Ataman da idareci olarak kafilede bulunuyorlar. Yolculuğumuz trenle.

Gülüş çığrış bir süre yolculuktan sonra tren bir istasyonda durdu.

Bir de baktık ki Yunan gümrük ve polis memurları koridorda. Meğer Yunan toprağına girmişiz. Bir gürültü koptu. Talat, Sedat ve ben merakla kompartımandan koridora çıkınca durumu öğrendik.

Bizim kızlar Yunanlı gümrük ve polis memurları ile münakaşa ediyor ve veryansın ediyorlar.

Mesele şu: Kızlar daha Sirkeci’de iken kompartımanın camına Fenerbahçe kulübü bayrağını astılar. Her kulüp bayrağında olduğu gibi Fenerbahçe kulübünün bayrağının köşesinde de Türk bayrağı var. İşte Yunan gümrük ve polis memurları bayrağı indirin demişler. Bizim kızlar da Yunanlı memurlara hışımla çıkışıyorlar. Tabii olaya biz idareciler de sinirlendik.

Aslan kızlarım “Burası Yunan toprağı ama bizim kompartıman da Türk toprağı sayılır. Tıpkı Yunanistan’daki elçiliğimiz gibi!” diye diretip duruyorlardı.

Bayrağı indirmediler, bilakis camı açarak, bayrağı da ellerinde gererek resim bile çektirdiler. Yunanlı memurlar da pes edip gittiler.

Bir ara gözlerim yaşardı. Demek ki ben kızlarımın yalnız Fenerbahçe sevgisi, Fenerbahçelilik ruhu ile değil, ayrıca vatanseverlikleri ile de iftihar etmek mutluluğuna erişmiş bir antrenörmüşüm. Ne mutlu bana…

Helal olsun sizlere verdiğim emeklerime. Helal olsun.

Tabii, yenilmez armada, ama pür amatör yenilmez armada, Almanya’dan da yenilmeden yurda dönmüştü. Bütün maçlarını kazanarak.

Alaettin Güneş | Fenerbahçe Dergisi

Bir Cevap Yazın