Menü Kapat

Örnek Bir Spor Ruhu

Örnek Bir Spor Ruhu

16 Mart 1934 tarihinden, 15 Ekim 1950 gününe kadar, Fenerbahçe’ye tam 6.057 gün Başkanlık yapan Şükrü Saracoğlu için, vefatından sonra Halit Kıvanç‘ın yazdığı yazı ile karşınızdayız… Örnek bir spor ruhu: Şükrü Saracoğlu! Nur içinde yatsın…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Şükrü Saracoğlu

Şükrü Saracoğlu öldü.

Mebus, Vekil, Başvekil, çeşitli hizmetlerdeki büyük devlet adamı vasıflarından önce sporcu Şükrü Saracoğlu öldü.

Yani artık O’nu “L” tribününde, ilerlemiş hastalığına rağmen gençleri meşin top peşinde seyrederken göremeyeceğiz.

İktidarda bulunduğu günde de, devlet vazifesinden uzak kaldığı zaman da stadyumu tek yuva bellemiş örnek bir insan aramızdan ebediyen ayrıldı demek.

Şükrü Saracoğlu için spor her şeyin üstündeydi. Koca bir milletin yükünü omuzlarında taşıdığı sırada dahi spora asla üvey evlat muamelesi yapmadı, spora uzatılan her küstah dile, her haşin ele karşı durdu.

Her sporcu, her sporsever gibi onun da gönül verdiği renkler vardı. Sarı-Lacivert, Saracoğlu’nun kalbinde fazlasıyla yer etmiş; Fenerbahçe çok defa ismiyle beraber telaffuz ettiği sembol olmuştu.

Yıllarca bu ocağın başında bulundu. Sonra faal reislikten fahri reisliğe geçerek gene Sarı-Laciverte hizmetten geri durmadı. Yakın zamana kadar stadyumda, sporun, sporcuların arasında yaşadı. Esasen başka türlü olamaz, Şükrü Saracoğlu spordan uzak, spordan ayrı yaşayamazdı.

Bir tesadüf işte: Saracoğlu sevgili Fenerbahçesi’nin bir yabancı futbol takımı önünde imtihan geçireceği günde gözlerini yumdu. Fakat gönül verdiği renkleri taşıyan gençler O’nun ruhunu hoşnut edecekler, Brezilyalı futbol kurtları karşısında parlak bir zafer kazanacaklardı. (*)

Fenerbahçeli futbolcular dün bu örnek spor adamı için saygı duruşunda bulunduktan sonra bütün varlıkları ile çalıştılar ve O’na, O’nun en çok sevdiği yerde bir zafer çelengi hazırladılar.

Her gün insanlar doğar, her gün insanlar ölür. Fakat Şükrü Saracoğlu yeri doldurulamayacak hakiki bir “insan”dı. Her sporsevere, her sporcuya “örnek bir spor ruhu”nu taşıyarak yaşadı. Ve gözlerimizi yaşlı bırakarak aramızdan ayrıldı.

Nur içinde yatsın.

Halit Kıvanç | 29 Aralık 1953 – Türkiye Spor

(*) 27 Aralık 1952 tarihinde oynanan maçta Fenerbahçe, Brezilya’nın Cruzerio takımını 5-2 mağlup etti.

Bir Cevap Yazın