Menü Kapat

Gayri Nazikane Mukabele

Zeki Rıza Sporel ile birlikte Fenerbahçe tarihinin en muhteşem ileri ikilisini oluşturan Alaaddin Baydar, “Beşiktaş ile oynadığımız maçı neden Beşiktaşlı hakem yönetiyor?” düşüncesine çok takılmış olacak ki 4 Mart 1930 tarihinde yapılan karşılaşmada hakem Şeref Bey’e “Gayri Nazikane Mukabele” etmiş… 35 dakikalık devreli, yarıda kalan derbi maçın hikayesini Vakit gazetesinden okuyalım.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu

Not: Fotoğraf maçta sakatlanan Fenerbahçeli Şekip Bey’i saha dışına çıkartılırken gösteriyor.


Dünkü Futbol Maçları

Galatasaray Gençlerbirliği’ni 3-1 Mağlup Etti

Fenerbahçe-Beşiktaş maçı bitmesine 9 dakika kala hakem tarafından tatil edildi

(…) Bundan evvel Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında dostane bir maç yapıldı. Fakat bu dostluk maçı Fenerbahçeli Alaaddin Bey’in hakemin kararına gayri nazikane mukabele etmesi yüzünden bitmesine dokuz dakika kala kesildi ve hakem tarafından tatil edildi. Müsabaka zaten son maçın geç kalması için 35er dakikalık devrelerle oynanacaktı. Halbuki o da müyesser olamadı ve ikinci haftaym ancak 26 dakika oynanabildi.

Takımlar sahaya şu tertiple çıkmışlardı :

Fenerbahçe: Rıza Nemlioğlu, Kadri Göktulga, Furuzan Şansal, Mehmet Reşat Nayır, Sadi Çoban, Şekip Akduman, Niyazi Sel, Alâ (Alaaddin Baydar), Şaban Topkanlı, Muzaffer Çizer, Fikret Arıcan

Beşiktaş: Osman, Kadri, Adnan, Tahir Hüsnü Mahmut, Nuri, Şükrü, Nâzım, Feyzi, Kemal

Hakem: Beşiktaşlı Şeref Bey.

Birinci devrenin ilk dakikaları Fenerin hücumlarile geçiyordu. 10 uncu dakikada Beşiktaşlı hakem Fenere kendi kalesi aleyhine bir penaltı verdi. Ve Fener birinci golü bu suretle yaptı.

Bundan sonra Beşiktaş çok çalışkan bir oyun oynadı. Genç oyunculardan mürekkep muhacim hattı ahenkdar hücumlar yapıyordu. Netekim pek az sonra arka arkıya iki gol yaparak bu güzel ve muvaffakiyetli çalışmasının mükâfatını aldı.

Bu arada Fenerli Şekip Bey yaralandı ve sahadan çıkarıldı. Fener on kişi ile oynuyordu.

Birinci devre 2-1 Beşiktaş’ın lehine bitti.

İkinci haftayimda müsabaka büsbütün zevkli bir cereyan almıştı. Ve oyun bu cereyanile ikinci devrenin 26 inci dakikasını bulmuştu. Tam bu sırada Fener aleyhine bir Firikike Alaattin Beyin kendisine yaraşmıyacak bir şekılde itiraz etmesi üzerine hakem Alâattin Bey’i diskalifye ettikten sonra firikiki attırdı ve oyunu tatil etti. İşte dostane maç ta bu suretle nihayetlendi.

Sabahleyin Beşlktaş ve Fener küçükleri arasında yapılan kupa maçı 1 – 0 Beşiktaş tarafından kazanılmıştır. Cuma günü bu maçın finali Beşiktaşla Galatasaray arasında yapılacaktır.

5 Mart 1930 – Vakit Gazetesi

Bir Cevap Yazın