Menü Kapat

Bu Nasıl Yerel Şampiyonluk?

Bu Nasıl Yerel Şampiyonluk?

1934 yılının arşivlerinde gezerken, 1959 öncesi şampiyonluklar için “Yereldi!” diyenlere “Bu nasıl yerel şampiyonluk?” diye sorduracak haberlere rastladık. Bugün Süper Lig’de olduğundan daha fazla şehir temsil ediliyor… Gelin birlikte okuyalım…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Türkiye Birincilikleri 

Bugün hangi takımlar karşılaşıyorlar

Bugün muhtelif sahalarda birçok futbol maçı var. Fener ve Taksim sahalarında lig maçları başlıyor. Bunların arasında en mühim karşılaşma Taksimde İstanbulspor — Galatasaray maçı olacaktır.

Fakat günün asıl dikkate değer maçları Beşiktaş stadında yapılacaktır. Çünkü burada Türkiye birinciliğine girecek İstanbul grupu şampiyonunu tayin için İstanbul, Balıkesir, Bandırma, Çanakkale, Bursa ve Kocaeli şampiyonları karşılaşacaklardır. Altı mıntıka şampiyonunu bir günde, bir arada görmek her vakit mümkün olacak şeylerden değildir. Dün çekilen kur’aya göre bugün birinci maç saat on birde hakem Rüştü Bey’in idaresinde Balıkesir — Bandırma şampiyonlarını, ikinci maç saat on üçte Suphi Bey’in idaresinde İstanbul Çanakkale şampiyonlarını, üçüncü maç saat on beşte Ahmet Bey’in idaresinde Bursa – Kocaeli şampiyonlarını karşılaştıracaktır.

Maçlarda İstanbul’u, İstanbul şampiyonu Beşiktaş takımımız temsil etmektedir.

12 Ekim 1934 – Vakit Gazetesi

Dünkü Spor Faaliyeti 

Türkiye futbol birincilikleri için evvelâ yapılması lazım gelen grup birinciliklerine dün her tarafta başlanmıştır.

İstanbul grubunu teşkil eden İstanbul, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Bandırma ve Balıkesir şampiyonları da dün Şeref stadında grup birinciliklerinin ilk müsabakalarını yapmışlardır.

Bandırma – Balıkesir müsabakası: İlk oyun bu iki takım arasında yapılmıştır. Bandırma şampiyonu, bütün tahminleri alt üst ederek kuvvetli rakibine karşı çok faik bir oyun oynamış ve birinci devrede bir gol, ikinci devrede de iki gol atmak suretiyle 3 – 0 galip gelmiştir.

İstanbul – Çanakkale müsabakası Beşiktaş bu maça tam kadrosile çıkmıştır. Beşiktaşlılar, birinci devrede çok faik bir oyun oynamışlar ve beş gol atmışlardır. Birinci devrede top Beşiktaş kalecisinin eline ancak iki defa gelmiştir. Fakat ikinci devrede Çanakkaleliler oyunu açmışlar ve seyrek olmakla beraber İstanbul kalesine bir iki tehlikeli akın yapmışlardır. Beşiktaş tek kale oynamasına rağmen Çanakkale kalecisi Beşiktaş’ın fazla sayı yapmasına meydan vermemiş, yalnız Hakkı son dakikalarda bir gol daha atmıştır. Beşiktaş bu suretle 6 – 0 galip gelmiştir.

Bursa – Kocaeli müsabakası Bu maç için Bursa’dan ve Adapazarı’ndan birçok seyirci gelmişti. Maçın ilk dakikaları Kocaeli şampiyonunun lehine cereyan etmiştir. Kocaeli ilk on dakikada bir gol atmıştır. Bursalılar birinci devrede üç sayı fırsatı kaçırmışlar ve devreyi 1 – 0 mağlûp bitirmişlerdir.

Bu maçın ikinci devresi çok heyecanlı olmuştur. Bursalılar beraberlik golünü yaptıktan sonra oyun sert bir cereyan almıştır. Bursalıların merkez muhacimi 22 kişinin içinde en teknik oynayan oyuncu idi. Nitekim takımın 2nci ve 3üncü gollerini o attı. Oyunun sonlarına doğru Kocaeli muhacimleri şahsî akınlarla Bursa kalesini sıkıştırmışlar. Fakat gol çıkaramamışlardır. Bursalılar frikikten dördüncü bir gol kazanarak 1 – 4 galip gelmişlerdir.

Diğer gruplardaki müsabakalar Ankara 12 (A.A.) — Türkiye birincilikleri için ihzarî mahiyette olarak yapılması futbol federasyonunca takarrür elmiş olan grup müsabakalarına bugün her tarafta başlanmıştır.

Antalya grubu hakkında geç vakte kadar telgraf gelmemiştir. Diğer mıntıkalarda elde edilen neticeler şudur:

Uşak grubu: İzmir – Uşak 3-0 Aydın – Denizli 4-1

Konya grubu: 4-0 Konya – Afyon Ankara – Eskişehir 3-2

Samsun grubu: Trabzon – Giresun 2-0

13 Ekim 1934 – Cumhuriyet Gazetesi

Bir Cevap Yazın