Menü Kapat

Galatasaray’ın Fenerbahçe’si

Galatasaray'ın Fenerbahçe'si

1957 yılında Fenerbahçe’nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlanırken, Galatasaraylı Gündüz Kılıç, Milliyet gazetesinde “Galatasaray’ın Fenerbahçe’si” başlıklı kısa ama güzel bir yazı kaleme almış. Keyifle okuyacaksınız.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Galatasaray’ın Fenerbahçe’si

Fener, karanlıkları aydınlatan, karanlıktakine yol gösteren bir ışıktır. Bahçe ise havadar, ferah bir yer… İsmini bu iki aydınlık ve iç açıcı kelimelerden alan Fenerbahçe, Türk sporunda da daima meşale gibi parıldayıp huzur vermemiş midir?

Ok sporuna düşkün bir padişah bütün idmanlarına, çalışmalarına rağmen maiyetindeki bir kemankeşi geçemez de üzülürmüş. Bir gün dalkavuklar neşe içinde huzura çıkıp “Padişahım, bugün artık memleketin en büyük okçusu sizsiniz (…) ağa sizlere ömür” diye müjdelerler. Hakanın, birden yüzü bulutlanır, kaşları çatılır, “Yıkılın karşımdan teresler!” der, siz bilir misiniz ki ben sırf onu geçmek için bunca helecanla, şevkle çalışıp çabalardım. Yayımı gererken, yayı germek için pazımı şişirirken acep bu sefer geçebilecek miyim? Duyduğum heyecanı duyabilir miyim hiç artık? Bana şimdi yayımı fırlatıp atmak gerek…”

Fenerbahçe – Galatasaray rekabetinin dozu ve tonu budur işte…

Fenerbahçe’ye candan sevgiler…

Gündüz Kılıç – 8 Haziran 1957 – Milliyet Gazetesi

Bir Cevap Yazın