Menü Kapat

1933 Yıldönümü Kutlamaları

25. Yıldönümü

Yirmi beş yılı doldurmak kolay bir iş değildir, hele 25 yıllık zamanı iyi ve faydalı işler ile doldurabilmek çok daha zordur.

İstanbul’un Fenerbahçe Spor Kulübü, Türk spor safında yer aldığı günden beri hem bu yirmi beş yılı doldurmuş, hem de bu zaman içinde iyi ve memleket sporuna faydalı işler görebilmiştir; yani birbirinden güç iki iş başarmıştır. Bu mesut yıldönümünün kıymetini daha fazla arttıran da bu cihettir.

Çıktığı günden beri memleket sporuna elinden geldiği ve gücünün yettiği kadar hizmete uğraşan OLİMPİYAT bu kıymetli yıldönümünün memleket matbaasında da bir iz bırakması için bu sayısını fevkalade bir şekilde çıkarmayı kararlaştırdı.

Kulüpleri için yırtınarak çalışan ve uğraşan Fenerbahçeli sporcu arkadaşlardan bazılarının kalemleriyle, bazılarının da resim ve hatıraları toplamak suretiyle yaptıkları yardım neticesinde bu sayıyı bir “FENERBAHÇE YILLIĞI” şeklinde çıkarıyoruz.

Bu husustaki çalışmamızı bir hafta, on gün gibi çok kısa bir zamanı sıkıştırmak mecburiyetinde kaldığımız için bu yıllığın, FENERBAHÇE Kulübü’nün bütün hayatını yazı ve resimlerle tam bir surette gösteren bir eser olduğunu iddia etmek doğru olmaz. Fakat işaret ettiğimiz kısa müddet içinde, kabil olanı yaptığımızı söyleyebiliriz.

Esasen vaziyeti güçleştiren ikinci bir sebep de vardı:
FENERBAHÇE’nin hatıralarını toplayan ve yazın arkadaşlar 25 senelik hayatı canlandırırken mazbut vesikalara değil, kafalarının içinde kalmış parçalara istinat ediyorlardı.

Uzun senelerin yadigârlarını son yaygın yangınla kaybeden FENERBAHÇE’liler bu meyanda teşekkül devirlerine ait vesikalarını ziyaa uğratmışlardı. Bu felaket, sarı-lacivertlilerin yurdunun kuruluşuna ve inkişafına ait yazıların, en doğru bir şekilde olabilmesi için, ortaya birçok müşkülat çıkarmıştı. Bu güçlükleri yenmek için sarf edilen gayretle bir hayli vakit kaybedildi.

25 yıllık bir spor hayatını bütün teferruatı ile tespit etmek için böyle birkaç formanın değil, yüzlerce sahifenin yetişemeyeceğini herkes takdir eder. Maksadımız, yukarıda da yazıldığı gibi bu mesut hadise etrafında Türk sporcularına hatıra olarak kalacak bugün için çıkarılması mümkün bir eser verebilmektir. Bunda muvaffak olabildiysek kendimizi bahtiyar sayarız.

Bu sayıda sırasıyla ve resimleri ile birlikte FENERBAHÇE Kulübü’nün nasıl kurulduğunu, son senelerdeki programlarını, ilerideki gayelerini, kulübe yardımda bulunan zatları, müessisisleri, idare heyetini, yabancı memleketlere seyahatleri, en mühim futbol maçlarını, futbol, tenis, atletizm, denizcilik, boks, jimnastik, voleybol, izcilik, hokey ve diğer spor şubelerinin faaliyetlerini bulacaksınız.

OLİMPİYAT