Menü Kapat

Süheda Özçiçekçi

Süheda Özçiçekçi, 1954 yılında kurulan Fenerbahçe kadın basketbol ve voleybol takımlarının en önemli sporcularından biriydi. Diğer arkadaşları gibi “komple sporcu” olan Özçiçekçi, Fenerbahçe formasıyla kürek müsabakalarına da katıldı.

Ayten Salih önderliğinde kurulan ve sonrasında Güneş Çapa ile devam eden “Fenerbahçe’nin kadın takım sporları geleneği”nin seri şampiyonluklarla başlamasında önemli bir pay sahibi olan bu efsane ismin unutulmasına gönlümüz asla razı değildi ama kendisine bir türlü ulaşamamıştık.

8 Mart 2019’da Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından yapılan “Tarihe İz Bırakan Fenerbahçe Kadınları” etkinliği için çalışırken kendisine erişmeyi denedik, fakat başarılı olamadık.

Geçenlerde kızı Şule (Kutlu) Hanım’ın bize ulaşmasıyla, Süheda abla’yı 2014 yılında kaybettiğimizi öğrendik. Şule Hanım, sağ olsun, bizimle annesinin fotoğraflarını paylaşma inceliğini gösterdi.

Aşağıdaki birbirinden güzel fotoğraflar, hakkında kitaplar yazılması gereken bir sürecin ve bu sürecin bir kahramanı olan Süheda Özçiçekçi’nin hayatından müthiş hatıraları bizlerle buluşturuyor.

Sayfanın en altındaki ikonik fotoğrafta, Fenerbahçe’de kadın takım sporlarının kurucuları Ayten Salih, İnci Önen ve Altan Dinçer ile birlikte (en solda) görülen Süheda Özçiçekçi’yi sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz…

Huzurlarınızda Fenerbahçe’nin Şampiyon Kızları‘ndan Süheda Özçiçekçi!

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu