Menü Kapat

1950 Sezonu Transferleri

1950 Sezonu Transferleri

31 Ağustos 1949 tarihli Öz Fenerbahçe dergisinde Fenerbahçe’nin 1950 sezonu transferleri yer alıyordu. O yılın sonunda, Fenerbahçe futbolda 1959 öncesindeki son Türkiye şampiyonluğunu kazanacaktı. İsmen bildiğimiz ama simasına aşina olmadığımız isimleri bize gösteren bir kolaj çalışmasını da göreceğiniz bu derlemeyi keyifle okuyacaksınız.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Bu Yıl Transfer Edenler

1949 yılı transfer ayı, tam 32 gün süren hummalı bir faaliyetten sonra geçen Salı akşamı hitama ermiş bulunmaktadır. Yüze yakın futbolcunun takım değiştirdiği bu ayın tam ve en kat’i neticesini; evvelce vâdettiğimiz gibi okuyucularımıza bildiriyoruz:

Kaleciler

Feridun Yurdakul (İzmir)

Vildan Yılmaz (Cihangir)

Behiç Ulubelen (Ortaköy)

Mecdi Himmetoğlu

Sağhaflar

Bülent Berkman (Hilal)

Kemal Atakul (Elektrik)

Santrhaflar

Erdoğan Dağdelen (İstanbulspor)

Bayram Erbil (Manisa)

Solhaflar

Günaydın Özyurt (Sarıyer)

Turan Akra (Vefa)

Sağiçler

Mehmet Ali Has (Beykoz)

Cemal Uluseven (Elektrik)

Santrforlar

Cemal Şıkak (Defterdar)

Naki Kinezoğlu (Taksim)

Abdullah Nemli (Boğaziçi)

Soliçler

Yılmaz Kartal (Rize)

Mahmut Kodut (Hasköy)

Solaçıklar

Şefik Alınak (Eyüp)

Basket ve Voleybolcular

Ayduk Koray (İstanbulspor) / Basketbol – Voleybol

Reştan Sipahi Aras (İstanbulspor) / Basketbol

Sacit Seldüz (Vefa) / Basketbol – Voleybol

Affan Başak (Vefa) / Basketbol – Voleybol

Aleko Morisis (Beyoğluspor) / Basketbol – Atletizm – Voleybol

Fevzi Akkan (Vefa) / Voleybol

Umran Çalık (Vefa) / Voleybol

Refik Tepeköy (Vefa) / Voleybol

Atletler

Halim Emre (Hilal)

Osman Kaymak


Erdoğan Dağdelen

1924 yılında İstanbul’da doğan Erdoğan, Yüksek Mühendis Şevki Dağdelen’in oğludur. İzmir’de Karşıyaka Ortaokulu’nun altıncı sınıfında iken futbola başlamış ve Ankara’da bulunduğu sırada ise Gazi Lisesi takımında yer almıştır. Bilahare İstanbul’a gelip Işık Lisesi’ne devam etmeye başlayan Erdoğan, Galatasaray’a girmiş ve burada 4 maç oynamıştır. Işık Lisesi’ni bitirince Zonguldak’a gitmiş, sonradan 1942 yılında İstanbulspor’a girmiş ve 6 yıl bu takımın kaptanlığını yapmıştır. Halen bekar olup Fen Fakültesi’ne devam eden Erdoğan sağbek mevkiinde Milli formayı iki defa giymiştir.

Mehmet Ali Has

1926 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Ali futbola 1937 yılında Beykoz çayırında başlamıştır. Gösterdiği büyük istidat neticesi olarak Mehmet Ali 1942 yılında Beykoz takımına girmiştir. O tarihten bu yana Beykoz’da fevkalade oyunlar çıkarmış, bu arada zaman zaman Sarı-Lacivert forma altında görülmüştür. Talebe olduğundan kulüp değiştiremeyen Mehmet Ali nihayet sevdiği renkler olan Sarı-Lacivert yuvaya kavuşmuş bulunmaktadır. İstikbalin bu büyük futbolcusu sağ iç mevkiinde 6 defa İstanbul muhtelitinde yer almış, bir kere de temsili maçta Peşte’ye karşı oynamıştır.

Günaydın Özyurt

1927 yılında Samsun’da doğmuş olan Günaydın, avukat Hasip Özyurt’un oğlu olup, eski Güneş kalecisi Safa’nın ve yine eski Beşiktaş ve Harbiye santrhafı Muhterem’in kardeşidir. 1945 yılında Beşikaş’ta futbola başlamış olan Günaydın 4 yıl arka arkaya şampiyon çıkmış olan genç takımın kaptanlığını yapmıştır. Geçen sezon ortasında ise Sarıyer’e geçmiş olan Günaydın ikinci devre maçlarında bu takımda oynamıştır. Kabataş Lisesi mezunu olup halen Tıp Fakültesine devam etmekte olan Günaydın 1 metre 74 boyunda 73 kilo ağırlığında olup, sağaçık oynamaktadır.

Şefik Alınak

Şefik 1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Futbola 1945 yılında Eyüp Gençlik Kulübü’nde başlamış ve bu takımda 4 yıl devamlı olarak soliç ve solaçık mevkilerinde oynadıktan sonra transfer ayından faydalanarak Fenerbahçe’ye girmiştir. Halen serbest olan Şefik 1 metre 72 boyunda ve 62 kilo ağırlığındadır.

Cemal Şıkak

1925 yılında İzmir’de dünyaya gelmiş olan Cemal futbola 1944 yılında Ankara’da Süvarigücü’nde başlamıştır. Bilahare Uçaksavar’da sağbek oynamıştır. Vatanî vazifesi bitince Defterdar Kulübü’ne intisap etmiş olan Cemal bir yıl kadar da orada santrfor oynadıktan sonra bu transfer ayında Fenerbahçe’ye girmiştir. Feshane fabrikasında çalışmakta olan Cemal 1 metre 76 boyunda ve 74 kilo ağırlığındadır.

Naki Kinezoğlu

1926 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Naki futbola 1945 yılında Haydarpaşa Lisesi’nde talebe iken başlamış ve bilahare Fenerbahçe genç takımında oyununu ilerletmiştir. Daha sonra Taksim’e girip iki yıl burada santrfor oynadıktan sonra şimdi tekrar Fenerbahçe’ye dönmüş bulunmaktadır. Halihazırda Haydarpaşa Lisesi’nin son sınıfında talebe olan Naki 1 metre 75 boyunda ve 68 kilo ağırlığındadır.

Bayram Erbil

1929 yılında Manisa’nın Hocalı köyünde dünyaya gelmiş olan Bayram, 1944 yılında Sanat Okulu’na girmekle futbola başlamıştır. Okul takımında bir müddet santrhaf oynadıktan sonra Yıldırım Kulübü’ne intisap etmiş, oradan da pek az sonra Gençlik Kulübü’ne geçerek burada santrfor ve santrhaf oynamıştır. Erkek Sanat Okulu mezunu olup 1 metre 76 boyunda ve 70 kilo ağırlığında olan Bayram büyük bir istikbal vâdetmektedir.

Kemal Atakul

1924 yılında İstanbul’da doğmuş olan Kemal, sigorta teknisyeni Galip Atakul’un oğlu, halen Galatasaray’a bulunmakta olan Hilmi’nin de ağabeyidir. Futbola çok küçük yaşta Fenerbahçe’de başlamış olan Kemal, uzun müddet genç ve B takım kaptanlığı yapmış, bu arada da zaman zaman birinci takımda da yer almıştır. İki yıl evvel memuriyeti dolayısıyla Elektrik’e girmiş ve işinden ayrılınca da tekrar eski yuvasına dönmüştür. Sağhaf oynamakta olan Kemal Haydarpaşa Lisesi mezunu olup Hukuk Fakültesi’ne devam etmektedir ve 1 metre 71 boyunda 68 kilo ağırlığındadır.

Vildan Yılmaz

1931 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Vildan gazeteci arkadaşlarımızdan Safter Yılmaz’ın ağabeyidir. Futbola 1946 yılında Cihangir’de Cihanpark’ta başlamış ve büyük bir istidat gösterdiğinden Cihangir Gençlik Kulübü’ne alınarak bu yıl yapılan maçlarda bu takımın kalesini muvaffakıyetle korumuştur. Öz Fenerbahçe turnuvasında da Fenerbahçe genç takımında oynamış olan Vildan ilerisi için çok şeyler vâdetmektedir. Aynı zamanda iyi bir 110 engelci de olan Vildan 1 metre 80 boyunda ve 68 kilo ağırlığında olup kaleci oynamaktadır.

Nusret Mengü

1925 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Nusret, tüccardan Süleyman Mengü’nün oğludur. Futbola 1944 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan Nusret, hemen lisenin futbol takımında yer almıştır. Bilahare gösterdiği başarı kendisini İstanbulspor’a maletmiştir. Transfer ayından istifade ederek Fenerbahçe’ye girmiş olan Nusret, soliç ve solhaf mevkiilerinde muvaffakıyetle oynamakta olup 1 metre 78 boyunda ve 74 kilo ağırlığındadır.

Bir Cevap Yazın