Menü Kapat

Ahmet Özkan Arşivi

Ahmet Özkan Arşivi

Türkiye’de kişisel arşivine sahip çıkabilmiş, daha doğrusu bunu önemsemiş çok az sporcu var. Fenerbahçe voleybol tarihinin önemli oyuncularından Ahmet Özkan da bu “az sayıdaki” büyük kıymetlerden biri… Kendisinin teveccühü sayesinde çok değerli fotoğraf ve gazete kupürlerine eriştiğimiz Ahmet Özkan arşivi, 1963 yılında masa tenisi ile başlayan bir sporculuk kariyerinin voleybolda ne denli zaferlere kavuştuğunu anlatan, müthiş bir kronolojinin kapısını aralıyor bize.

Fenerbahçe’nin namağlup İstanbul ve Türkiye Şampiyonu Genç Voleybol Takımı’nın değişmez oyuncusu, akabinde A takımın yıldızı, millî sporcu ve Türk spor camiasının kıymetli bir yöneticisi olan Ahmet Özkan’ın arşivi de kayıplardan nasibini almış. Fakat geri kalan fotoğrafların bir gün ortaya çıkacağı ümidiyle, şimdilik aşağıda göreceklerinizi sizinle paylaşmaktan ötürü gururluyuz…

Ahmet ağabeye bu kıymetli koleksiyonun dijitalleştirilmesine fırsat verdiği ve özellikle bizimle paylaştığı için bir kez daha sonsuz teşekkür ediyoruz.

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Fotoğraflar

Fotoğraf-1: T.C. Başbakanlık Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü – Erkekler Masa Tenisi Türkiye Birincisi   Kartı (Ön Yüz)

Fotoğraf-2: T.C. Başbakanlık Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü – Erkekler Masa Tenisi Türkiye Birincisi   Kartı (Arka Yüz)

Fotoğraf-3: 1966 Türkiye Gençler “Namağlup” İstanbul ve Türkiye Şampiyonu kadrosundan. Deniz Esinduy, Ahmet Tarlan, İsmail Vuran, Ahmet Özkan.

Fotoğraf-4: Fenerbahçe İstanbul şampiyonu ilk altısı: Şemsi Üstündağ, Deniz Esinduy, Ahmet Özkan, Özcan Sarıtürk, Yüksel ve Gün Erte

Fotoğraf-5: 1964-1965 sezonu Fenerbahçe Genç Voleybol Takımı. Soldan Sağa Üst Sıra: Nejat Çankaya, Gürhan Tükel, Işık, Yönetici Maral Yaşar, ?, Taner Ertuğ, Ahmet Özkan. Alt Sıra: İsmail Vuran, İbrahim Vuran, Ahmet Tarlan, Çetin, ?, Deniz Esinduy

Fotoğraf-6: 1964-1965 sezonu. Fenerbahçe Genç Voleybol Takımı’nın 3-1 kazandığı Galatasaray maçı öncesi. Soldan sağa: Deniz Esinduy, İbrahim Vuran, Mehmet Toydemir, İsmail Vuran, Ahmet Tarlan, Ahmet Özkan

Fotoğraf-7: 1965-1966 sezonu Fenerbahçe takım kaptanı Deniz Esinduy, Türkiye Gençler Şampiyonluk Kupası’nı alırken.

Fotoğraf-8: 1965-1966 sezonu Haydarpaşa Lisesi okul takımı. Fenerbahçeliler: 3 Numara Sermet Hotiç, 10 Numara Ahmet Özkan, 6 Numara Deniz Esinduy

Fotoğraf-9: Deniz Esinduy 1966 yılında ilk kez Millî takımda.

Fotoğraf-10: 1966 İzmir Gençler Balkan Şampiyonası Kadın ve Erkek Milli takımları kamp esnasında.

Fotoğraf-11: 1966 yılı Avrupa Gençler Şampiyonası’nda mola esnasında. Ahmet Özkan, Şemsettin Üstündağ, Özcan Sarıtürk, Deniz Esinduy.

Fotoğraf-12: 1965-1966 sezonu İstanbul Şampiyonu Fenerbahçe Genç Voleybol Takımı. Soldan sağa üst sıra: Işık, Sermet Hotiç, Antrenör Hilmi Tükel, Mehmet Toydemir, İsmail Vuran, Ahmet Özkan. Alt sıra: Deniz Esinduy, Ahmet Tarlan, Orhan, İbrahim Vuran.

Fotoğraf-13: 1967-1968 sezonu Fenerbahçe voleybol A takımı ilk altısı. Yüksel Doğan, Özcan Sarıtürk, Mehmet Toydemir, İsmail Vuran, Deniz Esinduy, Ahmet Özkan.

Fotoğraf-14: 1969-1970 sezonu. Bir müsabaka sonrasında Muhafızgücü takım kadrosu.

Fotoğraf-15: 1968-1969 sezonu Fenerbahçe A takım kadrosu. Soldan sağa ayaktakiler: İbrahim Vuran, Çetin, Gün Erte, Özcan Sarıtürk, Yüksel Doğan. Oturanlar: Şemsettin Üstündağ, Ahmet Özkan, Deniz Esinduy, Ahmet Tarlan.

Fotoğraf-16: 1971-1972 sezonu. İETT-Kolej müsabakasından bir enstantane.

Fotoğraf-17: 1966-1967 Fenerbahçe A takımı ilk altısı. Ayaktakiler: Özcan Sarıtürk, İbrahim Vuran, Mehmet Toydemir. Oturanlar: Deniz Esinduy, İsmail Vuran, Ahmet Özkan.

Fotoğraf-18: 1967-1968 sezonu Fenerbahçe A takım kadrosu. Ayaktakiler: Ahmet Özkan, Çetin, Özcan Sarıtürk, Hilmi Tüker, Mehmet Toydemir, Yüksel Doğan. Oturanlar: İbrahim Vuran, Teoman Hakkut, Deniz Esinduy, İsmail Vuran, Şemsettin Üstündağ.

Fotoğraf-19: Avrupa Gençler Şampiyonası’nda Macaristan’a giden Genç Erkek Milli Takım kadrosu.

Fotoğraf-20: Soldan sağa üst sıra: Hilmi Tüker, Şemsettin Üstündağ, Özcan Sarıtürk, Yüksel Doğan, İbrahim Vuran, İsmail Vuran, Ahmet Özkan, Nusret Vuran. Oturanlar: Çetin, Nejat Çankaya, Ahmet Tarlan, Gün Erte, Deniz Esinduy, Mehmet Toydemir.

Fotoğraf-21: Milli Takım kampında.

Fotoğraf-22: 1965-1966 sezonu İstanbul ve Türkiye Şampiyonu Fenerbahçe Genç Voleybol takımı. Soldan sağa ayaktakiler: Mehmet Toydemir, İbrahim Vuran, Taner, İdareci Nusret Vuran, Ahmet Tarlan, Deniz Esinduy, Ahmet Özkan. Oturanlar: İsmail Vuran, Işık, Antrenör Hilmi Tükel, Orhan, Nejat Çankaya

Fotoğraf-23:

Fotoğraf-24: Voleybol liginde Beşiktaş ile zorlu bir mücadele yapacak olan Fenerbahçe voleybol takımı bir maçta önce görülüyor.

Fotoğraf-25:

Fotoğraf-26: 1967 senesi Fenerbahçe voleybol takımı. İstanbul Şampiyonu olan kadrosu.

Fotoğraf-27: Soldan sağa ayaktakiler: Mehmet Toydemir, Deniz Esinduy, İbrahim Vuran, Ahmet Özkan. Oturanlar: Ahmet Tarlan, Hilmi Tükel, İsmail Vuran.

Fotoğraf-28:

Fotoğraf-29: Soldan sağa ayaktakiler: Deniz Esinduy, Nejat Çankaya, Hilmi Tüker, Sermet Hotiç, Ahmet Özkan, Mehmet Toydemir. Oturanlar: Taner Ertuğ, Ahmet Tarlan, İsmail Vuran, İbrahim Vuran.

Fotoğraf-30: Voleybolda bütün rakiplerini geride bırakarak lider olan Fenerbahçe takımı, müsabakasından önce. (Foto: Baha Tunç)

Gazete Kupürleri

Bir Cevap Yazın