Menü Kapat

Sema Bora Albümü

Sema Bora, 28 Haziran 1999 tarihinde çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. Fakat Türk voleybol sahalarında bıraktığı iz hiç silinmedi. Bununla birlikte, Türkiye ne yazık ki spor arşivleri bakımından pek de başarılı bir ülke değil. Eğer aileler hatıralara sahip çıkmazsa, bunların kaybolması adeta kaçılmaz bir kader halini alıyor. Neyse ki “Sema Bora Albümü” bu kayıplardan birisi değil.

Uzun zamandır “Acaba ulaşabilir miyiz?” diye düşündüğümüz arşive, Sema Bora-Deniz Esinduy çiftinin sevgili kızı Melis Esinduy hanımefendi sayesinde kavuştuk. Bu birbirinden kıymetli fotoğrafları bize göndermek için saatlerini veren (Melis Hanım’ın kızı) Deniz Alsat‘a ve bizden yardımlarını esirgemeyen, “on parmağında on bir marifet” şampiyon Fenerbahçeli sporcu Feyza Özarca‘ya da sonsuz teşekkürlerimizle… Huzurlarınızda Sema Bora ve bir dönemin voleybol tarihi resimleri…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Sema Bora Albümü


Yazarımız Tapfereritter “Karanlıktan Aydınlığa” başlıklı yazısında Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımının 1971-1972 şampiyonluğunu şu sözlerle anlatıyordu :

“Perihan Tangör, Sema Bora, Alev Ercins, Perran Akaktan, Şeniz Sevinç, İnci Tülay, Tomris Özpars, Feyza Güvener, Nil Avunduk, Gülfer Karabulut, Gülören Nas ve Tülay Yılmaz’dan kurulu kadro 5 maçta 5 galibiyet ve 15’e 0’lık set averajıyla benzersiz bir şampiyonluk kazanıyor.

17. kez düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda sekizinci kez şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe kadın voleybolunun da en büyüğü.. Bir sezon sonra Türkiye’yi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda temsil edecekler ki, o da başlı başına müthiş bir macera..

Ama her şeyden önce, 1971 yazındaki zifiri karanlıktan 1972’nin 1 Mayıs’ında aydınlığa ulaşmaları başlı başına müstesna bir yer kazandırıyor bu takıma Fenerbahçe tarihinde..”


Yine Tapfereritter, bu defa “Fenerbahçe Yunan Oyununu Nasıl Bozdu?” yazısını şöyle bitirmişti :

“7 Aralık 1972’de Sarı Melekler otobüse bindi ve Sofya’ya vardı. 9 Aralık’ta maça çıktı. Panathinaikos’un yerinde ise yeller esiyordu. Fenerbahçe sahaya çıkmayan rakibi karşısında hükmen galipti. Bu sonuçla Fenerbahçe, kadın voleybolunda Avrupa kupalarında tur atlayan ilk Türk takımı oldu.

Bu bir “tesadüf” değildi. Müteakip sezon da bu defa Porto’ya karşı alınan çifte galibiyetle çeyrek finale yükseldi Fenerbahçeliler. O dönem de voleybolun rüya takımı Fenerbahçe’ydi. Bugün de..

Tarihe altın harflerle yazılmış bu kadro da kayıplar verdi tabi.. Zamansız, genç yaşta ebediyete uğurladığımız (antrenör ve eski oyuncumuz) Deniz Esinduy ve bir dönem hayatını birleştirdiği Sema Bora ile Galatasaray camiasının unutulmaz ismi olmakla birlikte son iki sezonunu Fenerbahçe’de geçiren Alev Ercins rahmetle andıklarımızdan..


Sema Bora ve Deniz Esinduy… Nur içinde yatsınlar…