Menü Kapat

Sarı Kanaryalar Arşivi

Sarı Kanaryalar” gazetesi, yayına 1974 yılında başladı. Sahibi ve Genel Yayın Müdürü Ferhan Devekuşuoğlu ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ise Engin Aktel idi. Aşağıdaki fotoğraflar bu gazetede yayınlandı. Fenerbahçe tarihine verilen bu müthiş armağanı derli toplu bir şekilde Fenerbahçelilere göstermek istedik. Sarı Kanaryalar Arşivi, her gün birkaç parça ile…

Keyifli seyirler…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Sarı Kanaryalar Fotoğraf Arşivi

Suphi Ural oğlu ile birlikte işinin başında.
Suphi Ural’ın hatıralarından bir köşe.
Suphi Ural, Galatasaray kalesi önünde tehlikeli akınlarından birinde…
Suphi Ural, ülkemizde ilk minüsküs ameliyatı olan futbolcumuz…
4 Mart 1923 günü Fenerbahçe’nin 2-0 galibiyetiyle sonuçlanan İngiliz Artillaries maçından önce iki takım bir arada… Çömelenler Fenerbahçelilerdir. Soldan : İsmet Uluğ, Sabih Arca, Bedri Gürsoy, Zeki Rıza Sporel, Kadri Göktulga, Cafer Çağatay, Şekip Kulaksızoğlu, Fahir Yeniçay, Ömer Tanyeri ve Alaaddin Baydar. Sağ bek Hasan Kamil Sporel resimde yoktur. Soldaki sivil, maçın hakemi, Avusturya Milli Takımı’nın eski ve şöhretli santrhafı, Çek Kratky olup, Romanya ile 26.10.1923’de ilk milli maçımızı da yönetmiştir. Sağdaki şapkalı da Taksim Stadı kiracısı Maltalı (Rum-İngiliz kırması) meşhur Bork’tur. (Daha önce Galatasaray Lisesi’nde mubassırlık eden bu şahıs, Taksim Stadı’nı kiralayınca kapısına büyük bir Yunan bayrağı asmış, sonra da kaçmıştır.) (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
Cemil Turan, kızı ile birlikte.
Fenerbahçemizin gençleri geçtiğimiz hafta içinde İnönü Stadı’nda ağabeylerini utandırmadılar. Fenerbahçemizin A takımı Brezilya takımı Colorado’ya futbol dersi verirken kulübümüzün genç takımı kendi aralarında yaptıkları maçta seyircilere futbol gösterisi sundular. Gençlerimizin hepsi üstün yetenekli futbolcular olarak görünürken gelecek için de ümit verdi. Resimde Fenerbahçemizin gençleri, iki takım halinde toplu halde görülüyor.
Şampiyon Fenerbahçemizin, başarılı teknik direktörü Didi’ye hayranları devamlı hediye yağdırıyorlar. Didi bu hediyelere defalarca teşekkür ederken, “Asıl hediyeye layık olan futbolcularımdır” diyor. Fotoğrafta gömlekçi Ertuğ Brezilyalı hocamız Didi’ye gömlek hediye ediyor ve Didi de teşekkür ediyor.
Muazzez Abacı
Güzel fiziği ve zarif hareketleri ile büyük sükse yapan ve koyu bir Sarı Kanarya taraftarı olan Gökben…
Çifte şampiyon takımın çok sevilen, kıymetli oyuncusu ve sahnelerimizin yeni şarkıcısı Şükrü Birand sahnede…
Fenerbahçe Sosyal Tesisleri’nde Şampiyonluk Kutlaması
Ediz Onay, “Sarı Lacivertli formamızla sahneye çıkıp Fenerbahçe marşını söyleyeceğim” diyor.
Ediz Onay, “Fenerbahçe forması içinde top oynamak ne güzel”
Amigo Baba Numan “Sarı Kanaryalar” Gazetesinde
Amigo Baba Numan Fenerbahçe eşofmanı ile tribünde.
Beşiktaş kalesinde 90 dakika gol aradık. Osman’ın atağı Sabri’de.
Mustafa Kaplakaslan
Forvetimizin çalışkan elemanlarından Mustafa Kaplakaslan rakip kale önünde.
Mustafa Kaplakaslan
İnönü Stadı’nda Altay’ı 2-1 mağlup ettiğimiz karşılaşmada Cemil’in bir şutunu Tanzer önlüyor.
Kendi sahamızda Mersin’e bir puan verdik. Resimde Osman’ın frikik atışında topu köşeden, Güngör yakalıyor. Bu karşılaşmada kaleci Güngör ve direkler gollerimizi önledi…
Beşiktaş maçları bizim için önemli karşılaşmalardı. İşte lig maçında Cemil ve Ahmet mücadele ederken Kamil ve Osman da pozisyonu dikkatle izliyor. Ve maç golsüz sona erdi.
Fenerbahçe A takımı ilk yurtiçi turnesini, 49 yıl önce, İzmir’e yapmıştı. 1925 yılı Mart ayındaki bu turnenin 5 maçında (1)’e karşı (25) gol atarak EGE’yi, yerinden oynatan Fenerbahçe, İzmirlilerin deyimince : (İzmir futbolunda inkılap yaratmıştı). Resimde; Ege’deki engin Fenerbahçe sevgisinin tohumlarını atan o şöhretli takımın 3 kıymetli elemanını 49 yıl önce Alsancak sahasında görüyorsunuz. Aynı zamanda, ilk Ay-Yıldızlı kadrolarımızın da adları Türk Futbol Tarihi’ne altın harflerle geçen yıldızları İsmet Uluğ, rahmetli Kadri Göktulga ve Alaaddin Baydar. (Rüştü Dağlaroğlu arşivi)
Lebip Elmas’a “Kara Panter” de derlerdi.
Lebip Elmas (Soldan İkinci) futbol oynadığı yıllarda Esat Kaner, Naci Bastoncu, Fikret Arıcan, Şaban Topkanlılı Fenerbahçe kadrosu ile görülüyor.
Cemil Turan, 1974 Türkiye Kupası ile.
Ziya Şengül, 1974 Lig Kupası ile.
Sadri Alışık, oğlu Kerem Alışık ile birlikte.
Sadri Alışık, oğlu Kerem Alışık ile birlikte.
Sadri Alışık, oğlu Kerem Alışık ile birlikte.
Sadri Alışık, oğlu Kerem Alışık ile birlikte.
Amigo Çetin, Sarı Kanaryalar Gazetesi’nde.
Fenerbahçe’nin tribün komutanı Amigo Çetin çifte şampiyonluğu diğer amigolarla birlikte Şükrü Birand’ı dinleyerek kutladılar. Yıllarca sahada seyrettiği Şükrü’yü şimdi sahnede seyretmek Amigo Çetin’i coşturdu… Ve daha fazla dayanamayıp sahneye çıkan Çetin, Fenerbahçemizin bayrağını Şükrü’ye verdi.
Niyazi Gülsever
Niyazi Gülsever
Ünlü antrenörümüz Didi, tercüman vasıtasıyla arkadaşınıza görüşlerini ve yapmak istediklerini açıklıyor.
Unutulmayacak anılarla dolu bir sezon ve işte mutlu son…
Zafer kazanmak ne güzel şey… Futbolcusu ile taraftarı ile “Şeref Turu”nda…
Şampiyonluğumuzun hissedarlarından Osman, Galatasaray ağlarını dalgalandırırken…
1925’lerin meşhur şampiyon gençleri… Ayaktakiler (Soldan sağa) Lütfü Boyer, Nevzat Alpagut, Şevket Soley, Muzaffer Çizer, Fikret Arıcan, Reşat Kada, Muvaffak Menemencioğlu, Fahri İşbay, Kaleci Rıza Nemlioğlu, Velit Pepe Mehmet. Oturanlar (Soldan sağa) Nejat Pesen, Hüsnü, Sait Akova, Suat Belgin, Ziya Atabek, Mehmet Reşat Nayır, ve atlet Hikmet Canar. (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
Unutulmaz isimlerden Esat Kaner bir Beşiktaş maçında, akın keserken onu Hakkı Yeten dikkatle izliyor.
Unutulmaz haflarımızdan Esat Kaner…
Bir zamanların şöhretli on biri. (Soldan sağa) Taka Naci, rahmetli Şevket, Müzdat Yetkiner, Melih Kotanca, Halit Deringör, Fikret Kırcan. (Oturanlar) Esat Kaner, Boncuk Ömer, Cihat Arman, Lebib Elmas ve Şeref.
Kadir İnanır, hayranı olduğu Didi’yi tebrik ediyor.
Kadir İnanır
Kadir İnanır
Kadir İnanır
Masör Orhan Kesmekaya, Cemil Turan’a masaj yaparken…
Faruk Ilgaz ve Osman Kavrakoğlu
Eski devrin iki ünlü futbolcusu Esat ve Lebib, Didi’nin odasında…
Osman Karatop
Almanya turnesinde futbolcularımızı yalnız bırakmayan Amigo Sabahattin Alpaslan, Ersoy, Selahattin, Önder ve İbrahim arasında görülüyor…
Amigo Sabahattin Demirbilek, “Fenerbahçe benim her şeyim” diyor.
Fenerbahçemizin Almanya’daki maçında amigoluk yapan Sabahattin Demirbilek H.Berlin maçında taraftarları coşturuyor.
Yılmaz Şen
Yılmaz Şen
Yıl: 1948… Olimpiyat 3 adım atlama üçüncüsü Ruhi Sarıalp, Cihat Arman, Murat Alyüz, Halit Deringör, Ahmet Erol ve Selahattin Torkal, Olimpiyat töreninde.
Eski sevrin üç ünlü futbolcusu: Nedim Kaleci, Bedri Gürsoy ve Alaaddin Baydar… Bu Fenerbahçeli futbolcularımız 1924 Paris Olimpiyatları’na katılmışlardı…
Soldan itibaren, Canel Konvur (Atlet), Nejat Diyarbakırlı (Basketbolcu), Altan Dinçer (Basketbolcu), Ekrem Koçak (Atlet), Sacit Seldüz (Basketbolcu). Bu sporcular 1952 ve 1960 Olimpiyatları’na katıldılar.
İşgal ve Mütareke yıllarının Türk gönülleriyle kucaklaşmış meşhur yenilmez Fenerbahçe Takımı Taksim Stadı’nda. Ayaktakiler soldan sağa: Dr. Bedri Gürsoy, Kaptan Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Dr. İsmet Uluğ, Sabih Arca, Cafer Çağatay, Fahir Yeniçay. Oturanlar soldan sağa: Ragıp Mağden, Şekip Kulaksızoğlu, Alaaddin Baydar, sağ bek Kadri Göktulga resimde yoktur. Bu kadro 1922/23 mevsimi İstanbul Lig Şampiyonluğu’nu yenilmeden ve hiç de gol yemeden (58-0) kazanmıştır. (Rüştü Dağlaroğlu arşivi)
Cemil Turan, İstanbulspor’da takım arkadaşlarıyla birlikte.
Selahattin Torkal zarif oyunuyla hala hafızalarda…
İşte 50 Yılın En İyi On Biri: Futbol Federasyonu’nun ilan ettiği en iyi on birde Selahattin Torkal da vardı. Fotoğrafta (Soldan Sağa) Leblebi Mehmet (Galatasaray), Hakkı Yeten (Beşiktaş), Zeki Rıza Sporel (Fenerbahçe), Lefter Küçükandonyadis (Fenerbahçe), Fikret Arıcan (Fenerbahçe). Ortadakiler: Selahattin Torkal (Fenerbahçe), Ali İhsan Karayiğit (Beşiktaş), Hüseyin Saygun (Beşiktaş). Çömelenler: Faruk Barlas (Galatasaray), Cihat Arman (Fenerbahçe), Basri Dirimlili (Fenerbahçe)
Osman ve Cemil’in her geçen gün biraz daha forma girmeleri bizleri çok sevindiriyordu. İşte, Galatasaray’ı 2-1 yendiğimiz maçta Osman’ın güzel bir şutu ağları dalgalandırıyor.
Önümüzdeki sezon yine kalemizi koruyacak olan Datcu…
Bir maçta sakatlanan Yılmaz Şen’i masörümüz Orhan Kesmekaya ve Dr. Reşat Dermanver tedavi etmek üzere saha dışına taşıyorlar.
Masörümüz Orhan Kesmekaya hiçbir zaman elinden eksik etmediği çantası ile her an futbolcuların yanında.
Ersoy Sandalcı : “Arzum yeni sezonda takımdaki yerimi almaktır”
Ersoy Sandalcı, ağabeyi Erdinç Sandalcı ile Sarı Kanaryalar Gazetesinde
Ersoy Sandalcı
Türkiye Kupası zaferinin yaratıcıları Şeref turunda..
Ziya Şengül mutlu zaferden sonra Türkiye Kupası’nı Federasyon üyesi Raif Dinçkök’ten alıyor.
Milli futbolcularımızdan Ender Konca da Ziya’nın butiğini ziyaret ederek yazlık gömlek seçiyor.
Ziya’nın butiğine Datcu da kızı ile gelerek birkaç giysi satın aldı.
Ziya Şengül’ün butiği önünde ünlü aktör Kadir İnanır alışveriş öncesinde.
Hanefi Ulutekin
Puşkaş Ergun, Nedim Doğan, Halit Deringör, Ali Filibeli, Şükrü Ersoy, Müzdat Yetkiner ve Aydın Yelken
Tekaütlerin “Dalyan” maçları bütün hızı ile devam ediyor.
Berç Dergazaryan
Berç Dergazaryan “En fazla beğendiğim futbolcu” dediği Lefter ile bir sohbet anında görülüyor.
Alpaslan Eradlı, Avrupaî futbol anlayışını Türkiye’de başarı ile uyguluyor.
Alpaslan Eradlı “Avrupa sahaları beni korkutmuyor” diyor.
Alpaslan Eradlı
Türkiye Kupası ile Datcu arkadaşlarının omuzlarında tur atarlarken.
Ve Osman ikinc devrede bütün Fenerbahçelileri tamamen huzura kavuşturan golü atıyor. “Bay Gol” yerde, takım arkadaşları ise büyük bir sevinçle onu tebrike koşuyorlar.
Daha ilk golün mutluluğu yaşanırken Selahattin kaptığı topu beklemeden şutladı. Top doksandan Bursaspor ağlarına takılırken kaleci Osman çaresizliğinden üzüntülüydü.
Cemil 15. dakikada kupanın müjdesini veriyor. Sevinç içinde kale dolaşırken, Osman takım arkadaşını kucaklamak için bekliyor.
Geçmiş zaman olur ki… Hayali cihan değer. Türk futbolunun doğuş devrinin yenilmez şampiyonu Fenerbahçe’nin 1913 yılındaki yani bundan 61 yıl önceki kadrosu… Ayaktakiler, soldan sağa : Tripo, Otomobil Nuri, Kaptan Galip, Sait Selahattin, Wilhelm, Hasan Kamil. Yerdekiler : Kemal, K.Boris, Kaleci Ali Sait, Çerkes Sabri ve Şehit Arif. Fesliler : Mustafa, Nasuhi ve Yahya Berki’dir. (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
“Donanma Kamil” bir Vefa-Fenerbahçe maçında
“Donanma Kamil” Avusturya kalesine kafa ile beraberlik golünü işte böyle attı.
Zafer hatırası @ 1974
Selahattin Karasu bir maçta rakiplerinden sıyrılıyor.
Selahattin Karasu
Göztepe’yi bunaltan akınlarımızdan birinde Sarı-Kırmızılı müdafaa zor durumda…
Klas oyuncu Alpaslan Eradlı, Göztepeli oyuncu Fuji Mehmet’in bir hücumunu başarı ile önlüyor.
Tarihi bir hatıra. İşgal yıllarındaki bir maç… 20 Ağustos 1922 Pazar günü Fenerbahçe ve İngiliz imparatorluk Akdeniz Bölgesi Şampiyonluğu maçından önce takım kaptanlarıyla İngiliz hakem… Fenerbahçe kaptanı santrfor rahmetli Zeki Rıza Sporel’in yüzüne bakın. Bu maça da mutlaka zafer andıyla çıkılmakta olduğu açıkça belli oluyor.
Milli Takım Kaptanı Küçük Fikret, Yugoslav maçı öncesi seremonide.
Sağ açıklar kralı Küçük Fikret, bir korner atışını kullanırken görülüyor.
Fikret Kırcan
Kaleci Yavuz Şimşek ve Cemil Turan’ın eşleri idman sahasında.
Faruk Ilgaz
Fenerbahçe’mizin çok sevilen kişilerinden “Monşer” lakabı ile maruf Fahri İşbay bir devrin ünlü kalecilerinden Erdal Kocaçimen ile buzlu, Altınbaşlarını, zevkle yudumluyorlar…
Kulübümüzün Fenerbahçe’deki sosyal tesislerinde yazın her gece müzik ve eğlence vardır. Kış aylarında ise haftanın muayyen günleri, müzikli programlı geceler düzenlenir. Geçen hafta Cumartesi günü, böyle programlı bir gece vardı. Kulüp azaları, eski sporcular, idareciler hep birlikte eğlendiler. İşte sevilen idarecilerden Osman Karatop ve bir zamanlar basketbol potalarının fırtınası olan Hüseyin Kozluca ile atletizm pistlerinin eski fırtınası Muzaffer Selvi bu gecede…
Emel Sayın
Emel Sayın
Emel Sayın
Emel Sayın, Beşiktaşlı eşi İsmet Kasapoğlu ile…
Ateşböceği Ercan, Fenerbahçeli sahne arkadaşı Yalçın ile gazetemizde.
Bu tesbih Sarı Kanaryalar’a uğur getirir.
Ateşböceği Ercan, Piteşti maçı için taraftarları coşturuyor.
Cemil Turan, Bursa’daki maçta hücumda…
Tarabya Oteli’ndeki Milli Takım kampında : Üç sarı kanaryalı, Selahattin, Alpaslan ve Ziya istirahat anında görülmektedirler.
Tarabya Oteli’ndeki Milli Takım kampında : Fenerbahçe’nin iki as oyuncusu Cemil Turan ve Ziya Şengül yemek üstü ayakta tatlı bir sohbete dalmışlar. Ziya altın ayak Cemil’e bir şeyler anlatıyor. Cemil de mütebessim bir çehreyle dinliyor.
Tarabya Oteli’ndeki Milli Takım kampında : Galatasaray kaptanı B.Mehmet, Fenerbahçeli takım arkadaşları Alpaslan ve Kaptan Ziya ile neşeli bir yemek sofrasında görünüyor.
27.2.1914 Cuma günü Fenerbahçe-Anadolu takımları 5-1 Sarı-Lacivertlilerin galibiyetiyle sonuçlanan maçtan önce Union Club sahasında… Ayaktakiler (Soldan) : Burhan Felek (Anadolu), Nasuhi (Anadolu), K.Boris (F.B.), Ethem Bellisan (F.B.), M.Reşat (F.B.), Otomobil Nuri (F.B.), Nasuhi Baydar (F.B.), Şehit Arif (F.B.), General Rasin (Anadolu), İzzi (F.B.), Macit (Anadolu) ,Yusuf (An.), Kemal (An.), Faruk (An.), Sadi (F.B.), Çerkes Sabri (F.B.), Hasan Kâmil (Sporel (F.B. Fesli), Hüsnü Akbaş (An.), Oturanlar: Galip (F.B.), Selami (An.), Hüdai (An.), Azmi (Anadolu)
(Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
Futbol dünyamızın ordinaryüsü Lefter Küçükandonyadis 50. defa milli formayı giydiği Romanya maçından önce futbol eski federasyon başkanı Orhan Şeref Apak tarafından tebrik ediliyor… Kupa vermek için bekleyen rahmetli Fenerbahçeli idareci ise, Müslim Bağcılar’dır. 50. yıl madalyonunu ilk kez Lefter aldı.
Osman Arpacıoğlu
Fenerbahçe, kaptan Ziya Şengül önderliğinde sahaya çıkıyor.
Didi, “Avrupa’da her takımda rahat oynar” dediği Cemil ile antrenmanda görülmektedir.
Halkın sevgilisi haline gelen Didi, sokağa çıktığı zaman, hayranları peşine takılır ve onu yakından görmek isterler…
Aslen Romen olan Fenerbahçemizin sevilen kalecisi Datcu 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda 8 yaşındaki kızı Corina’yı merasime götürmüş ve kendi milletinin bayramı gibi, ona balonlar, çikolatalar almıştır. Resimde Türkiye’yi ve Türkleri çok seven Datcu kızıyla birlikte.
Fenerbahçe’nin altın çocuğu Cemil Turan güzel ve zarif eşi ile takım arkadaşı Şükrü’yü Lunapark’ta dinleyenler arasındaydı. Şükrü’nün eşi de sigara içerek eşini büyük bir zevkle dinliyor. Kaptan Ziya ve karşısında eşi Sema ile Lunapark’taki yemekte. Şükrü Birand’ın eşi de onların arasında. Ünlü kocasının başarısından dolayı, mutlu bir şekilde sahneye bakarken görülüyor. Sarı-Lacivertli takımın klas futbolcusu Alpaslan, Adanaspor galibiyetinden sonra verilen yemekte hanım arkadaşı Serap ile Şükrü’yü dinlerken görülmektedir. Sarı Kanaryalar’ın altın sarısı saçlı, genç ve kabiliyetli kalecisi Adil, kamp müdürü Hidayet’i besliyor. Hep kamplarda Hidayet onları besleyecek değil ya…
Nesrin Sipahi Fenerbahçe forması ile
Manol Taylan’ın Fenerbahçe’ye olan aşkını bilmeyen yok. Arkadaşları Fenerli Manol sözünü arena afişlerine bastırıp, gönderdiler. Manol, Lefter’e “Ordinaryus” adını takarak isim babalığı yaptı. Bir zamanlar Fenerbahçe’nin İngiliz antrenörü Oscar Hold ve Manol ellerinde kupa ile şampiyonluğun sevinci içindeler… İkisi de birbirinden fazla Sarı Kanaryalı Manol ve oğlu Yakup matbaalarında çalışırlarken dahi Fenerbahçe hakkında konuşmadan edemiyor.
Osman Arpacıoğlu; bir yemekte eşi ile birlikte ve sahada.
İngiliz ve Rumlar tarafından kurulan Kadıköy Futbol Kulübü, kadrosunda ilk Türk futbolcularından Dalaklı Hüseyin (sağdan ikinci) ve meşhur Hasan (solda yerde oturan) da var. Bu kadro, 1906-1907 liginde Galatasaray’a karşı 11-0 ve 8-0 galip gelmiştir. (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
Cemil Turan ilkokul yıllarında.
Halit Deringör-Gündüz Kılıç ve Sulhi Garan
Halit Deringör bir Fenerbahçe-Galatasaray maçında Fazıl ile mücadelede…
Datcu, Cemil, Osman, Selahattin, Kamil ve Serkan… Ve Spor-Toto…
Şükrü Birand… Soyunma odasından… Gazino kulisine…
Fenerbahçe’nin dünyaca şöhretli, efendi ve sevilen antrenörü Didi.
Başkan Emin Cankurtaran
Sevim Çağlayan, eski eşi Fenerbahçeli milli basketbolcu Yılmaz Gündüz ile evlilik yıllarında, Fenerbahçe’nin 50. yıl madalyası ile Fenerbahçe formasıyla…
Hasta Fenerbahçeli Dr. Reşat (Dermanver) vazife başında. Sakatlanan Ogün’ü (Altıparmak) Şenol (Birol) ile saha dışına çıkarıyor.
Fenerbahçe’nin Sarı-Lacivertli formasını yıllarca giyip top koşturan Nedim (Doğan), Şeref Has’tan aldığı takım kaptanlığını başarıyla temsil ettikten sonra yeni kaptan Ziya Şengül’e devrediyor. Bundan sonra takım kaptanlığında Ziya’yı görüyoruz.
20 Nisan 1974 : Fenerbahçe 5 – 1 Adanaspor | 6. dakikada Osman’ın golü
Cemil Turan, çocukluk yıllarında.
Ziya Songülen, Ayetullah Bey ve Necip Okaner (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
İngiliz takıma karşı oynadığı maçta Cihat Arman’ın bir kurtarışı.
Vala Somalı’dan Brian Birch Karikatürü
Cemil Turan