Menü Kapat

Sarı Kanaryalar Arşivi

Sarı Kanaryalar” gazetesi, yayına 1974 yılında başladı. Sahibi ve Genel Yayın Müdürü Ferhan Devekuşuoğlu ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ise Engin Aktel idi. Aşağıdaki fotoğraflar bu gazetede yayınlandı. Fenerbahçe tarihine verilen bu müthiş armağanı derli toplu bir şekilde Fenerbahçelilere göstermek istedik. Sarı Kanaryalar Arşivi, her gün birkaç parça ile…

Keyifli seyirler…

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Sarı Kanaryalar Fotoğraf Arşivi

Tarihi bir hatıra. İşgal yıllarındaki bir maç… 20 Ağustos 1922 Pazar günü Fenerbahçe ve İngiliz imparatorluk Akdeniz Bölgesi Şampiyonluğu maçından önce takım kaptanlarıyla İngiliz hakem… Fenerbahçe kaptanı santrfor rahmetli Zeki Rıza Sporel’in yüzüne bakın. Bu maça da mutlaka zafer andıyla çıkılmakta olduğu açıkça belli oluyor.
Milli Takım Kaptanı Küçük Fikret, Yugoslav maçı öncesi seremonide.
Sağ açıklar kralı Küçük Fikret, bir korner atışını kullanırken görülüyor.
Fikret Kırcan
Kaleci Yavuz Şimşek ve Cemil Turan’ın eşleri idman sahasında.
Faruk Ilgaz
Fenerbahçe’mizin çok sevilen kişilerinden “Monşer” lakabı ile maruf Fahri İşbay bir devrin ünlü kalecilerinden Erdal Kocaçimen ile buzlu, Altınbaşlarını, zevkle yudumluyorlar…
Kulübümüzün Fenerbahçe’deki sosyal tesislerinde yazın her gece müzik ve eğlence vardır. Kış aylarında ise haftanın muayyen günleri, müzikli programlı geceler düzenlenir. Geçen hafta Cumartesi günü, böyle programlı bir gece vardı. Kulüp azaları, eski sporcular, idareciler hep birlikte eğlendiler. İşte sevilen idarecilerden Osman Karatop ve bir zamanlar basketbol potalarının fırtınası olan Hüseyin Kozluca ile atletizm pistlerinin eski fırtınası Muzaffer Selvi bu gecede…
Emel Sayın
Emel Sayın
Emel Sayın
Emel Sayın, Beşiktaşlı eşi İsmet Kasapoğlu ile…
Ateşböceği Ercan, Fenerbahçeli sahne arkadaşı Yalçın ile gazetemizde.
Bu tesbih Sarı Kanaryalar’a uğur getirir.
Ateşböceği Ercan, Piteşti maçı için taraftarları coşturuyor.
Cemil Turan, Bursa’daki maçta hücumda…
Tarabya Oteli’ndeki Milli Takım kampında : Üç sarı kanaryalı, Selahattin, Alpaslan ve Ziya istirahat anında görülmektedirler.
Tarabya Oteli’ndeki Milli Takım kampında : Fenerbahçe’nin iki as oyuncusu Cemil Turan ve Ziya Şengül yemek üstü ayakta tatlı bir sohbete dalmışlar. Ziya altın ayak Cemil’e bir şeyler anlatıyor. Cemil de mütebessim bir çehreyle dinliyor.
Tarabya Oteli’ndeki Milli Takım kampında : Galatasaray kaptanı B.Mehmet, Fenerbahçeli takım arkadaşları Alpaslan ve Kaptan Ziya ile neşeli bir yemek sofrasında görünüyor.
27.2.1914 Cuma günü Fenerbahçe-Anadolu takımları 5-1 Sarı-Lacivertlilerin galibiyetiyle sonuçlanan maçtan önce Union Club sahasında… Ayaktakiler (Soldan) : Burhan Felek (Anadolu), Nasuhi (Anadolu), K.Boris (F.B.), Ethem Bellisan (F.B.), M.Reşat (F.B.), Otomobil Nuri (F.B.), Nasuhi Baydar (F.B.), Şehit Arif (F.B.), General Rasin (Anadolu), İzzi (F.B.), Macit (Anadolu) ,Yusuf (An.), Kemal (An.), Faruk (An.), Sadi (F.B.), Çerkes Sabri (F.B.), Hasan Kâmil (Sporel (F.B. Fesli), Hüsnü Akbaş (An.), Oturanlar: Galip (F.B.), Selami (An.), Hüdai (An.), Azmi (Anadolu)
(Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
Futbol dünyamızın ordinaryüsü Lefter Küçükandonyadis 50. defa milli formayı giydiği Romanya maçından önce futbol eski federasyon başkanı Orhan Şeref Apak tarafından tebrik ediliyor… Kupa vermek için bekleyen rahmetli Fenerbahçeli idareci ise, Müslim Bağcılar’dır. 50. yıl madalyonunu ilk kez Lefter aldı.
Osman Arpacıoğlu
Fenerbahçe, kaptan Ziya Şengül önderliğinde sahaya çıkıyor.
Didi, “Avrupa’da her takımda rahat oynar” dediği Cemil ile antrenmanda görülmektedir.
Halkın sevgilisi haline gelen Didi, sokağa çıktığı zaman, hayranları peşine takılır ve onu yakından görmek isterler…
Aslen Romen olan Fenerbahçemizin sevilen kalecisi Datcu 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda 8 yaşındaki kızı Corina’yı merasime götürmüş ve kendi milletinin bayramı gibi, ona balonlar, çikolatalar almıştır. Resimde Türkiye’yi ve Türkleri çok seven Datcu kızıyla birlikte.
Fenerbahçe’nin altın çocuğu Cemil Turan güzel ve zarif eşi ile takım arkadaşı Şükrü’yü Lunapark’ta dinleyenler arasındaydı. Şükrü’nün eşi de sigara içerek eşini büyük bir zevkle dinliyor. Kaptan Ziya ve karşısında eşi Sema ile Lunapark’taki yemekte. Şükrü Birand’ın eşi de onların arasında. Ünlü kocasının başarısından dolayı, mutlu bir şekilde sahneye bakarken görülüyor. Sarı-Lacivertli takımın klas futbolcusu Alpaslan, Adanaspor galibiyetinden sonra verilen yemekte hanım arkadaşı Serap ile Şükrü’yü dinlerken görülmektedir. Sarı Kanaryalar’ın altın sarısı saçlı, genç ve kabiliyetli kalecisi Adil, kamp müdürü Hidayet’i besliyor. Hep kamplarda Hidayet onları besleyecek değil ya…
Nesrin Sipahi Fenerbahçe forması ile
Manol Taylan’ın Fenerbahçe’ye olan aşkını bilmeyen yok. Arkadaşları Fenerli Manol sözünü arena afişlerine bastırıp, gönderdiler. Manol, Lefter’e “Ordinaryus” adını takarak isim babalığı yaptı. Bir zamanlar Fenerbahçe’nin İngiliz antrenörü Oscar Hold ve Manol ellerinde kupa ile şampiyonluğun sevinci içindeler… İkisi de birbirinden fazla Sarı Kanaryalı Manol ve oğlu Yakup matbaalarında çalışırlarken dahi Fenerbahçe hakkında konuşmadan edemiyor.
Osman Arpacıoğlu; bir yemekte eşi ile birlikte ve sahada.
İngiliz ve Rumlar tarafından kurulan Kadıköy Futbol Kulübü, kadrosunda ilk Türk futbolcularından Dalaklı Hüseyin (sağdan ikinci) ve meşhur Hasan (solda yerde oturan) da var. Bu kadro, 1906-1907 liginde Galatasaray’a karşı 11-0 ve 8-0 galip gelmiştir. (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
Cemil Turan ilkokul yıllarında.
Halit Deringör-Gündüz Kılıç ve Sulhi Garan
Halit Deringör bir Fenerbahçe-Galatasaray maçında Fazıl ile mücadelede…
Datcu, Cemil, Osman, Selahattin, Kamil ve Serkan… Ve Spor-Toto…
Şükrü Birand… Soyunma odasından… Gazino kulisine…
Fenerbahçe’nin dünyaca şöhretli, efendi ve sevilen antrenörü Didi.
Başkan Emin Cankurtaran
Sevim Çağlayan, eski eşi Fenerbahçeli milli basketbolcu Yılmaz Gündüz ile evlilik yıllarında, Fenerbahçe’nin 50. yıl madalyası ile Fenerbahçe formasıyla…
Hasta Fenerbahçeli Dr. Reşat (Dermanver) vazife başında. Sakatlanan Ogün’ü (Altıparmak) Şenol (Birol) ile saha dışına çıkarıyor.
Fenerbahçe’nin Sarı-Lacivertli formasını yıllarca giyip top koşturan Nedim (Doğan), Şeref Has’tan aldığı takım kaptanlığını başarıyla temsil ettikten sonra yeni kaptan Ziya Şengül’e devrediyor. Bundan sonra takım kaptanlığında Ziya’yı görüyoruz.
20 Nisan 1974 : Fenerbahçe 5 – 1 Adanaspor | 6. dakikada Osman’ın golü
Cemil Turan, çocukluk yıllarında.
Ziya Songülen, Ayetullah Bey ve Necip Okaner (Rüştü Dağlaroğlu Arşivi)
İngiliz takıma karşı oynadığı maçta Cihat Arman’ın bir kurtarışı.
Vala Somalı’dan Brian Birch Karikatürü
Cemil Turan