Menü Kapat

Rasime-i Matem

Fenerbahçe’nin kuruluş yıllarının başarılı futbolcusu ve Başkanı Emirzade “Şehit” Arif Bey vefat ettiğinde, Fenerbahçeli futbolcular çıktıkları ilk maçta onun yerini boş bıraktılar. Tabii bunun bir gelenek halini alması mümkün değil, fakat keşke her sene Kasım ayında oynadığımız maçların birinde rahmetli Arif Bey’in fotoğrafına bir “rasime-i matem” ve “ahde vefa” olarak saha kenarında yer versek… Fenerbahçe’ye ne de çok yakışır…

Aşağıdaki haber dönemin meşhur dergisi Spor Alemi’nde yayınlanmış. Fenerbahçe 11-1 kazanmasına rağmen, oyununu yazara beğendirememiş. Kim bilir beğenilen bir oyun onasak maç kaç kaç bitecekti?

Fenerbahçe Tarihi Çalışma Organizasyonu


Spor Alemi’nde Futbol Maçları / 21 Teşrinisani 335 (Birinci Küme)

Fenerbahçe 11 – 1 İdman Yurdu

Hava biraz soğukça olmakla beraber yine seyirciler toplanmıştı. Hakem Anadolu’dan Burhan Bey’di. İdman Yurdu’nun herkesin nazarında canlandırılmaya çalışılan timini görmek arzu ediliyordu.

Fenerliler asıl timden kuvvetsiz çıkıyorlar ve bilhassa zavallı Arif’in yerini ilk resmi maç olmak dolayısıyla bir rasime-i matem olmak üzere boş bırakarak on kişi ile oynuyorlardı.

Buna mukabil İdman Yurdu da ümit edildiğinden pek kuvvetsiz ve aynı zamanda topa vurmaya kadir olamayan şahısları bile havi idi.

Başlangıçta İdman Yurtlular biraz faaliyet göstermek istedilerse de belki aralarında ümit edilen oyuncular bile lüzumu kadar arkadaşlarından muavenet görmemesinden, takımları bir müdafaa hattından başka işe yaramayarak, hepsi kalenin önünde karışık halde bulundular. Oyun da tek kalede bir egzersiz halinde inkılap etti.

Hatta arada yükseklere vurulan topa ancak bir kişi koşup, o da yorulduğu zaman terk ediyordu. Yani pek fena cereyan eden bu oyunda Galip mevkiinde bulunan Fenerliler de gayet berbat oynadılar, çünkü hepsi sayı yapmak sevdasına düşmüşler ve daima şahsi oynuyorlar. Muavinler muhacime pas vermediği gibi, muhacimler de arkadaşlarına muavenet etmiyorlardı. Neticede bire karşı on bir sayı ile Fenerliler galip geldi.

Bir Cevap Yazın